1Partner: Endale maja ehitamine maksab märksa rohkem kui selle eest müües tagasi saab

1Partner1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on praegune turuseis selline, et kehvemal juhul võib südamega ehitatud eramaja eest saada tagasi vaid poole rahast, mis ehitamiseks kulus.
Martin Vahteri sõnul on elumajade hinnad võrreldes korteritega lausa ebaõiglaselt madalad, kuigi ehituskulu on kõrgem. “Kurb on see, et kõige suurem risk miinusesse jääda on iseendale ja headest materjalidest ehitatud majade puhul,” rääkis Vahter.

“Eestlased linnastuvad ja oma maja pole enam nii populaarne. Natuke kummaline, aga inimesed ostavad 300 000 euro eest pigem 100-ruutmeetrise korteri koos parkimiskohtadega keskusesse, kui ilusa funkmaja koos aiaga äärelinna. Seda näitab ka tehingute statistika – ühe eramu kohta tehakse Harjumaal 30-50 korteritehingut. Kui korterite ruutmeetrihinnad on vähemalt Tallinnas igal aastal ligi kümme protsenti kasvanud, siis majade puhul on jäänud pikaks ajaks samale tasemele, olenemata inflatsioonist ja ehitushinna tõusust,” ütles Vahter.

“Suuremate kaotustega tuleb arvestada tavaliselt eksklusiivsete, Tallinnast või paarist suuremast linnast kaugemale rajatud eramute puhul. Pool miljonit eurot ehituse alla panna polegi nii keeruline, aga pärast sama raha tagasi saada on väga raske. Turg on lihtsalt nii väike ja selliseid tehinguid tehakse vaid üksikuid. Näiteks miljon eurot maksnud maja puhul tuleb arvestada, et järgmisel päeval müües on hind julgelt kolmandiku võrra madalam,” rääkis Vahter ja lisas, et tõmbekeskusest kaugemal võib vähese turunõudluse korral maja reaalne müügihind olla isegi poole väiksem.

“Inimesed on mugavamaks läinud ja saavad aru, et maja pidamine nõuab lisaks suuremale kulule ka enda aega ja pühendumist. Ise ehitada on praegu riskantne, sest suure tõenäosusega sissepandud raha müügi korral tagasi ei saa. Pigem soovitan vaadata majade järelturgu – ostja võib siin väga hea tehingu teha,” rääkis Vahter.

“Kasumlikult suudavad eramuid praegu ehitada need kinnisvaraarendajad, kes teevad sama projekti järgi kümneid maju. Neil on meeskonnad pidevalt peal ja kõik detailid viimseni ära optimeeritud,” lisas Vahter.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.12.2024 ChatGPT ja tehisintellekti koolitus kinnisvaramaakleritele