Tallinna korterite keskmine ruutmeetri hind oli detsembris 3162 eurot, tehinguaktiivsus oli novembriga võrreldes viiendiku võrra suurem.
“Keskmise hinna vedas järsule tõusule uute korterite suur osakaal tehingute kogumahus ja seega on tegemist statistilise moonutusega, mitte turusituatsioonist muutusega. Igakuiselt me nii suuri muutusi ei hakka nägema, pigem tasandavad tehingud odavamate järelturu korteritega keskmist hinda ja see liigub taas alla 3000 euro piiri,” selgitas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter tehingute struktuurist tingitud ligi 10% suurust hinnahüpet pealinna kinnisvaraturul.
Aasta varasema ehk 2021. aasta detsembriga võrreldes kahanes lõppenud kuul korteritehingute arv ligi veerandi võrra. “See on tänane reaalsus, mida oleme näinud terve sügise jooksul. Tehinguid on vähem, aga hinnad püsivad endiselt, kuna tõsine müügisurve puudub,” kinnitas 1Partneri juht.
“Praeguseks on hinnad mõningal määral langenud seal, kus on palju konkurentsi. Eelkõige puudutab see vanemaid järelturu kortereid, kuid ka siis ei ole hinnalanguse peamiseks põhjuseks mitte ostjate soovimatus korterit selle hinnaga osta, vaid euribori tõusust vähenenud ostja laenuvõime. Lisaks võib soodustusi leida ka uusarendustes, kui piirkonnas on palju ehitusjärgus kortermaju. Ma usun, et Haabersti-Tabasalu suund võiks olla üks piirkond, kus uusarenduste hinnad võivad veidi langeda,” leidis Martin Vahter, lisades, et teisalt on pealinnas piirkondi, kus uusarenduste vähesuse tõttu hinnasurve puudub. “Näiteks Kesklinnas ja Nõmmel on arendajad nõus veidi aeglasema müügiprotsessiga, aga hindade langust loota ei ole,” selgitas Vahter.
“Arutletakse tõsisema hinnalanguse üle, kuid selle peaks lisaks vähenenud nõudlusele ja suurenenud laojäägile olema mingi muu täiendav tegur. Näiteks peaks järsult kasvama tööpuudus ja tekkima massiliselt raskusi laenude tasumisel. Hiljutine Eesti Panga statistika näitab aga vastupidist ja toob välja, et viimased 20 aastat pole üle tähtaja läinud kodulaenumaksete arv olnud nii madal kui praegu,” ütles Martin Vahter.
Kui võtta lisaks korteritele arvestusse ka teised detsembris omanikku vahetanud objektid, siis tehti Tallinnas kinnisvaraga kokku 938 ostu-müügitehingut, mis on novembriga võrreldes ligikaudu 10% suurem tulemus, kuid eelmise aasta detsembriga võrreldes tehti tehinguid umbes kolmandiku võrra vähem. Kinnisvaratehingute koguväärtus oli detsembris ligikaudu 200 miljonit eurot ehk enam kui viiendiku võrra rohkem kui novembris. Võrreldes eelmise aasta detsembriga kahanes tehingute kogusumma ligikaudu 30%.
1Partner Kinnisvara avaldab iga kuu alguses värskeima kinnisvaratehingute turuülevaate. 1Partner Kinnisvara kodulehel on Tallinna kinnisvaratehingute hinnavõrdluse graafik, kust leiab lihtsa ülevaate pinnaühiku maksumuse igakuistest muutustest ka linnaosade kaupa.
1Partner on Baltimaade juhtiv kinnisvaragrupp, mille esindused asuvad Tallinnas, Tartus, Riias ja Vilniuses. 1Partner grupp pakub kinnisvara vahenduse, hindamise, ehituse, arenduse, halduse ja investeeringute juhtimise teenust.