Kesklinna rannaalast kujuneb kümne aasta jooksul avaliku ja erasektori koostöös ning teiste linnade positiivsetele kogemustele tuginedes atraktiivne polüfunktsionaalne linnaruum.
“Tahame eeskätt Russalka ja Patarei vahelise rannaala tõsiselt käsile võtta,” ütles abilinnapea Peep Aaviksoo. “Kindlasti hakkab vanalinna ja mere vaheline tühermaa sootuks uut ilmet omandama juba lähiaastail.”
Möödunud nädalavahetusel arutas rannaalade arenguvõimalusi rahvusvahelistest ekspertidest, linna, AS-i Tallinna Sadam ja sadama-ala kinnisvaraarendajatest koosnev töörühm.
“Linna avamisest merele ja rannaalade arengust on räägitud aastaid, nüüdseks oleme reaalse töö käima saanud” sõnas Aaviksoo. “Oleme kaasanud töösse tunnustatud linnaplaneerijad Euroopast. Võimalikult head tulemust saavutamaks tahame arvestada võimalikult palju teiste linnade kogemust ning kaasata protsessi kõik sealsed kinnisvaraomanikud ja ka laiema avalikkuse.
“Kindlasti on see piirkond juba aastaks 2011, mil Tallinn on loodetavasti Euroopa kultuuripealinn, tundmatuseni muutunud,” ütles Aaviksoo. “Eesmärgiks on polüfunktsionaalne linnaruum, kus kõik funktsioonid oleksid omavahel tasakaalus ning moodustaks õdusa terviku. Mõistagi on ala arendamisel üks olulisemaid märksõnu linnaruumi merele avatus.”
Aaviksoo sõnul mahub kõnealusele alale kokku 25 000 – 30 000 elu- ja töökohta, Seega on sellel kohal potentsiaali muutuda omamoodi “linnaks linnas”. “Tallinna jaoks on viimastel aastatel muutunud tõsiseks probleemiks valglinnastumine,” nentis Aaviksoo. “Rannaalale kvaliteetse elukeskkonna loomine aitaks seda protsessi pidurdada.”
Kesklinna vanema Keit Pentuse sõnul on Tallinna kesklinn ühtlasi linna värav, reisisadamaga piirnev ning sadamat vanalinnaga ühendav ala on siia laevaga saabujaile esmamuljeks linnast. Sadama-ala arendamisel ei tuleks aga tema sõnul seada esmatähtsaks mitte turistide, vaid just oma inimeste vajadusi, sadamaalast peab kujunema kõigile avatud ja atraktiivne, jalakäijasõbralik ja paljufunktsiooniline linnaruum.