Tallinna linnavalitsus algatab homsel istungil endisele mööblivabriku maa-alale detailplaneeringu koostamise.
Algatatav Tatari tn 51a, Tatari tn 53, Vana-Lõuna tn 4, Vineeri tn 2, Vineeri tn 4, Vineeri tn 6, Vineeri tn 8, Pärnu mnt 69, Pärnu mnt 69a ja Pärnu mnt 69b kinnistute detailplaneering hõlmab 4,82 ha suuruse maa-ala.
Kesklinnas Pärnu maantee, Tatari tänava, Vana-Lõuna tänava ja Vineeri tänava vahelises kvartalis asuvale alale detailplaneeringu koostamise eesmärgiks on luua võimalus ehitada maa-alale kokku kuni 14 omavahel plokistatud kuni 12 maapealse ja kahe maa-aluse korrusega äriruumidega korterelamut ning kaks kuni 4 maapealse ja 2 maa-aluse korrusega ärihoonet ehitamiseks.
Ühtlasi määratletakse detailplaneeringuga tingimused planeeritaval alal asuvate kultuurimälestiseks tunnistatud hoonete, sh ehitismälestiste A/s A. M. Luther Vineeri- ja Mööblivabriku tööstushoonete, katlamaja, elektrijaama ja veetorni ärihooneteks ümberehitamiseks. Planeeritavale maa-alale ulatub ka arheoloogiamälestiseks tunnistatud II at eKr – 16. sajandist pärineva asulakoha kaitsevöönd.
Planeeritava alaga külgnevale Tatari tn 51 kinnistule ehitatakse büroohoonet Statistikaameti tarbeks. Kontaktvööndi kaguosa kohta on koostatud detailplaneering kuni 7 korruseliste äri ja äriruumidega elamu ehitamiseks. Kontaktvööndi põhjaosa kohta koostatakse eskiisi, et selgitada välja Tatari tn 64 kinnistule uute hoonete ehitamise võimalused.
Piirkonnas on hästi korraldatud ühistransport, planeeringualaga külgnevad nii bussi- kui ka trammipeatused , lähim linnalähirongi peatus jääb ligikaudu 600 meetri kaugusele. Kontaktvööndi lähedusse jääb mitmeid haridusasutusi, samuti asub kontaktvööndi lähialal kuus lasteaeda.
Arvestades piirkonna linnaehituslikke eeldusi on planeeringupiirkond kujunemas linna keskusega sarnaseks piirkonnaks, kus hoonete esimestel korrustel on kauplused või teenindusasutused ja kõrgematel korrustel elu- või bürooruumid.
Praeguseks on valdav osa tootmisettevõtetest kolinud linna äärealadele või lähivaldadesse ja enamik tootmishoonetest on lammutatud või ärihooneteks ümber ehitatud. Planeeringus kavandatu elluviimise järel kujuneb alast polüfunktsionaalne ja linnaruumiliselt põnev asum, kus on meeldiv ja mugav töötada ning hea elada. Planeeritava ala hoonestamiseks ideekavandi saamiseks toimus avalik arhitektuurivõistlus. Eesmärgiks oli kavandada alale erineva otstarbega hooned ja kujundada linnaruum, mida iseloomustavad märksõnad disain, inimlik mõõde, 7 päeva nädalas ja 24 tundi ööpäevas kasutatav, otstarvetelt tasakaalus linnale iseloomulik tihe eluskeskkond, järkude kaupa ehitatav. Detailplaneeringu koostamisel lähtutakse esimese koha saanud võistlustööst.
Hoonestusalade määramisel on eesmärgiks rõhutada ja esile tuua ajaloolist hoonestust. Teiseks eesmärgiks kvartali kujundamisel on muuta see jalakäijatele mugavalt läbitavaks. Jalgteede planeerimisel arvestatakse jalakäijate liikumissuundi piirkonnas.
Ajalooliste paehoonete kõrvale kavandatakse avatud roheala, mis töötab ühtlasi ka inimesi ühendava väljakuna, kus saavad aset leida laadad, festivalid, pargikontserdid jms. Kvartali ajalooliste paehoonete vahele planeeritakse väiksemad väljakud ja platsid, millest igaüks kujuneb ümbritsevate vanade majade tõttu eriilmeliseks ja isikupäraseks. Parkimine nähakse ette peamiselt hoonete maa-alustele korrustele.
Detailplaneeringu koostamise algatamist taotles OÜ Bannister. Detailplaneeringu eskiisi koostas K-Projekt AS.
Allikas: Tallinn.ee