Kinnisvara ostes tahate olla täiesti kindel, et see on „see õige“. Aga kui valikuid on palju, siis kuidas leida nende seast üles see ideaalne? Õige kodu leidmine hõlmab põhjalikku uurimistööd, seega on oluline, et korterit vaatama minnes küsiksite omanikult või maaklerilt just õigeid küsimusi.
1. Kas korteril on varjatud puudusi?
Hoolimata sellest, kui tähelepanelik te kinnisvara ülevaatamisel olete, tuleks uurida omanikult varjatud puuduste kohta, et vältida hilisemaid vaidlusi selle üle, kes mille eest vastutab. Seaduse tähenduses on varjatud puudus lepingutingimustele mittevastavus, mis on esemel lepingu sõlmimise hetkel, millest müüja ostjat ei teavitanud ja mida ostja ei saanud ka ise lepingut sõlmides esemel märgata.
2. Millised on naabrid? Püsielanikud või üürnikud?
Ümbruskonna tõelise tunde tajumine võib enne sissekolimist olla keeruline, kuid seda aspekti ei tohiks tähelepanuta jätta. Küsige müüjalt, millised on naabrid: lärmakad või vaiksed, perekonnad või üksi elavad inimesed? On see lemmikloomasõbralik koht või on lemmikloomi vähe? Kas olemasolevad naabrid on sõbralikud või hoiavad pigem omaette?
3. Mis hinna sees on?
Tihtipeale arvatakse, et kinnisvaraga tuleb kaasa kõik, mis kuulutuses olevatel piltidel paistab. Tegelikult võib korteris olla esemeid, mis müügihinnas ei sisaldu. Seega tasub alati uurida, mis hinnas sisaldub ja millistel tingimustel kogu sisustus korterisse jääb või ära viiakse.
4. Miks omanik müüb ja kui kaua ta seal elas?
Mõistmine, miks müüja kolib – olgu see siis suurema kinnisvara ostmine, töökohaga seotud elumuutused või mõne suurema elusündmuse tagajärjel –, võib aidata mõista, kui motiveeritud on ta läbirääkimisteks. Motiveeritud müüja, kes peab kiiresti kolima või kelle kodu on juba mõnda aega turul olnud, on avatud läbirääkimisteks suurema tõenäosusega kui keegi, kes ei kiirusta kolimisega. See küsimus on oluline ka mõistmaks, ega korteril pole varjatud puudusi. Kui omanikud kolivad pärast ostmist lühikese aja pärast välja, on oluline välja selgitada, miks. Kas neil on lärmakad naabrid? Tänavamüra on liiga suur? Liiga suured kommunaalkulud?
5. Kui suured on kommunaalkulud?
Enne kodu ostmist ärge unustage küsida vee-, kütte-, remondifondi-, prügiveo-, haldus-, kindlustus- ja elektrikulu kohta. Veendumaks, et korter tõesti sobib teie eelarvega, on oluline mõista, kui palju tuleb iga kuu kommunaalteenuste eest tasuda.
6. Millal maja renoveeriti?
Et mõista, millised võiksid olla tulevikus korteri omamisega kaasnevad kulud, peab uurima, millal on renoveeritud maja fassaad, trepikojad, vundament, katus, torustik, elektrijuhtmestik jne. Kui renoveerimistöid on tehtud alles hiljuti, siis tasub välja selgitada, kas selleks on võetud pangalaenu või tehtud töid jooksvalt remondifondi arvelt.
7. Millal ja milliseid renoveerimistöid on tehtud korteris?
Kui te ei kavatse kinnisvara ülevaatamisel kasutada ehitusspetsialisti abi, siis tehke kindlaks, ega korteris pole tehtud seadustamata ümberehitustöid.
8. Kui vana on katus?
Olgem ausad: katus on vajalik ja selle vahetamine kulukas. Kui maja katusekate on oma eluea lõpus ja peate selle vahetama vahetult pärast sissekolimist, võite maksta ostuhinnale lisaks tuhandeid eurosid. Katuse seisukorda tuleks uurida eriti siis, kui kolite korterelamu viimasele korrusele. Teisisõnu, kui kuulutuses ei ole märgitud katuse seisukorda või katusekatte vanust, uurige seda kindlasti.
9. Kui vanad on seadmed, juhtmed ja torustik?
Ka oluliste süsteemide ja seadmete – kliimaseadme, ahju, boileri, pesumasina, kuivati, pliidi, torustiku ja elektrijuhtmete – eeldatava eluea mõistmine aitab teil ette näha remondi- või asenduskulu. Kui need esemed on juba eluea lõpus või selle lähedal, võib teil olla võimalus hinna üle läbi rääkida.
10. Kuidas ühistu toimib?
Isegi kui müüja ütleb, et ühistu toimib hästi, siis tasub küsida ühistu esimehe numbrit ja uurida temalt, kuidas majas asjaajamised laabuvad. Veel parem, kui teil oleks võimalik enne kodu ostmist osaleda ühel ühistu koosolekul – see annab ülevaate, kas majaelanikud on võimelised saavutama läbirääkimistes üksmeelt ja millised on ühistu tulevikuplaanid.
11. Kuidas on olukord parkimisega?
Kas korteri juurde kuulub erikasutusõigusega kindel parkimiskoht? Kus on majale lähimad tasuta parkimiskohad külaliste jaoks? Kui korteri juurde kuulub üks parkimiskoht, kuid teie peres on rohkem autosid, siis tasub uurida, kas müüjal/maakleril on infot selle kohta, et mõni majaelanik on huvitatud enda parkimiskohta müüma.
12. Millisest suunast päike tõuseb ja kuhu loojub?
Vastus sellele küsimusele annab teile mõista, kui valgusküllane on korter päevasel ajal. Kui maakler ei oska sellele küsimusele vastata, siis on heaks nipiks võtta telefonis lahti kompass.
13. Kui kaua on kinnisvara müügis olnud?
Mida kauem on korter turul olnud, seda motiveeritum on müüja tehingut sõlmima. See võib olla jällegi teie võimalus tehingu tingimusi enda kasuks läbi rääkida.
Kui te pole kunagi varem kinnisvara ostnud, võib müüjalt või kinnisvaramaaklerilt küsimuste küsimine tunduda hirmutav. Kuid kuna kinnisvara ostmine on tõenäoliselt teie elu üks suurimaid rahalisi väljaminekuid, siis ei tohiks olla liiga tagasihoidlik. Õigete küsimuste esitamine enne kinnisvara ostmist võib ära hoida palju ebamugavusi ja säästa palju raha.