Harjumaa elamuturul on tehingute arv juba mitmendat aastat püsinud üsna sarnasel tasemel, kuid kõrgemate tehinguhindade juures tehtud tehingute taustal on keskmised hinnatasemed tasakaalukalt kasvanud. Hinnakasvu on sarnaselt korteriturule suures osas soodustanud uusehitistega tehtavad tehingud.
Tallinna lähipiirkondades on kasvanud uusehitiste püsititamise aktiivsus kui ka tarbijate huvi uusehitiste soetamise vastu, ostjate kindlustunne ning nõuded eluasemele püsivad jätkuvalt kõrged. 2017. aasta esimese üheksa kuu lõikes kasvas märgatavalt tehinguaktiivsus nii Tallinnas kui selle lähiümbruses, mille juures nõudluse kasvu on toetamas ennekõike korteri- ja elamuturul sarnaste varade vähene hinnaerinevus ning ostjaskonna siirdumine korteriturult elamu- ja ridaelamuturule.
Elamute pakkumiste arv on mitmetes piirkondades kasvanud tehinguaktiivsuse kõrval oluliselt alanenud. Elamuturule on sealjuures iseloomulik pakkumiste arvu hooajaline langus just aasta teises pooles. Olemasolevate järelturu pakkumiste hinnad on kasvanud ning uut pakkumist lisandub peamiselt kallite uusehitiste arvelt, millede pakkumishinnad on püsinud aga võrdlemisi stabiilsed. Maakonna kui terviku pakkumiste arv on püsinud küll aastate lõikes sarnasel tasemel, kuid pakkumisi lisandub valdavalt ainult pealinnast väljaspool, mistõttu on Tallinna linna siseselt pakkumiste arv järk-järgult langenud juba üle kahe aasta.
Pakkumiste vähenemise ja pakkumishindade kasvu juures on siiski tegelikud tehinguhinnad valdavalt kasvanud ainult Tallinnas ja selle lähipiirkondades. Turul on pakkumisel hulgaliselt madalama ehituskvaliteediga elamuid, ostjaskond soovib aga soetada ennekõike paremas seisukorras elamuid. Vastavate parameetritega elamute vähenemise tõttu on sobilike pakkumiste hinnad kasvanud, mis takistab tehinguaktiivsuse edasist tempokat kasvu. Sarnased trendid on aset leidmas ka Tartu maakonnas ja Tartu linnas.
Harjumaa lõikes püstitatakse uusehitisi valdavalt Tallinna linna lähipiirkondadesse, mida iseloomustab pidev elanikkonna kasv. Uusi arendusalasid kerkib aina enam esile Tallinnast kaugenedes, sest ehituseks sobilikke kommunikatsioonidega krunte on tarbijate poolt eelistatud piirkondades pakkumisel nõudlusest vähem. Selle süvenemist on soodustanud majanduskriisi järgsel perioodil muutunud nii arendustegevuse kui kinnisvara ostmisega seotud finantseerimisvõimalused. Keskustest väljaspool on enimlikviidsed väljaarendatud tehnilise infrastruktuuriga piirkondades paiknevad krundid hinnatasemelt kuni 50 000 eurot, eelistatult pindalaga vähemalt 2 000 m2. Põhilise takistusena üksikelamute püstitamisel näevad tänases turusituatsioonis kinnisvaraarendajad liigselt kõrget ehitushinda, mille tulemusena valmivad varad ei ole valdavale osale ostjaskonnast taskukohased.
Lähitulevikus ei ole Tartu- ega Harjumaa elamuturul oodata enam olulisemaid muutusi. Elamuid jäävad soetama üle piirkondliku keskmise sissetulekuga leibkonnad, kelle majanduslik heaolu püsib lähiaastatel positiivne. Olukorras, kus ehitushinnad ning elamute müügipakkumiste arv püsivad maakonnas tervikuna kõrged, ei ole müügiperioodide olulist lühenemist ega hinnataseme märkimisväärset kasvu enam sarnaselt möödunud aastatele oodata. Korterituru mõningase jahenemise juures võib siiski elamuturul kõrgemat aktiivsust märgata ka lähitulevikus, mis on valdavalt mõjutatud turu hooajalisest kulgemisest ning korteriturult elamuturule siirdumisest.
Olenemata tehinguaktiivsuse ebaühtlasest käitumisest on turul tervikuna oodata mõõduka hinnakasvu jätkumist. Tallinnas ja Tartus jäävad hinnataset hoidma keskmisesse hinnaklassi kuuluvate elamutega tehtavad tehingud. Kohatine kehv pakkumise struktuur jääb toetama uusehitiste ning keskmisest kvaliteetsemate elamute järgset nõudlust. Keskmisest oluliselt kallimate elamute likviidsus püsib jätkuvalt madal, sest eksklusiivsemate elamute soetajad näevad pigem võimalusena ehitada omale ise elamu vastavalt oma soovidele. Aasta teises pooles on oodata odavamate elamute tehingute osakaalu vähenemist, mis soodustab ajutiselt statistilise hinnakasvu kiirenemist. Suve keskpaigast alanema asunud pakkumiste arv jätkab sujuvat langemist kuni kevade alguseni, mida saadab müügiperioodide hooajaline pikenemine.