Koduvahetuslaen tuleb tavaliselt kõne alla siis, kui uus korter või maja soovitakse välja osta ajal, mil vana laenuga soetatud eluaseme müügiga alles tegeletakse.
Koduvahetuslaen on üks võimalus uue elukoha soetamiseks, kuid sellisel juhul peab arvestama päris mitme olulise aspektiga.
Esiteks tuleb nii müüdav kui ka ostetav kodu laenu tagatiseks panna ning kõrgemaid laenumakseid tasuda. Tavapäraselt soovivad laenuandjad mõlema kinnisvara eksperthindamist ning vajalik on sõlmida laenuleping – need tegevused on aga seotud konkreetsete kulutustega.
Koduvahetuslaenu antakse tavapäraselt kuueks kuuks. Juhul kui on soetatud juba uus kodu, tuleb samaaegselt tasuda veel ka müüdava vara eluasemelaenu. Vajadusel tasub kaaluda eluaseme müügi ajal maksepuhkuse võtmist, kui laenuandja seda võimaldab.
Kodulaenu väljastamise tavapärane tingimus on, et vana kodu peab ära müüma kuue kuu jooksul. Samas võib krediidiasutus keelduda laenulepingu pikendamisest ning nõuda kogu laenu tagastamist.
Koduvahetuslaenu võtja peab tegutsema kiirelt
Probleemid koduvahetuslaenuga tekivad tavaliselt siis, kui ei õnnestu eelmist kodu vajaliku perioodi vältel realiseerida. Seetõttu on eriti oluline juba enne laenu võtmist suhelda aktiivselt pangatöötaja ja maakleriga, et välja selgitada müüdava vara võimalik turuhind ja see miinimumpiir, millega müük üldse päevakorda tuleks. Juhul kui juba selles faasis tekib kahtluseid, siis tasuks mõelda loobumisele.
Väga tähtis on müügiperioodil kiire ja õige tegutsemine, sest kui pakutava hinnaga huvilisi ei ole, siis kindlasti ei tohiks jääda ootama nii-öelda õiget aega, vaid tuleks tegutseda kohe. Vastasel juhul võib aktiveeruda lumepall ja kokkuvõttes tekkida suured kohustused, mis osutuvad kallimaks kui õigel hetkel tehtud hinnaalandus.
Uusarenduse soetamisel on valikuid enam
Kui sobiv uus kodu asub uusarenduses, mis heal juhul on juba valmimisjärgus, aga teinekord koguni alles paberil, siis on enam aega müüa vana eluaset ning ei pea koduvahetuselaenu ehk kasutama.
Kui uus kodu ostetakse ehitusjärgus olevasse hoonesse, siis esmaselt sõlmitakse eelkokkulepe ehk võlaõiguslik leping ning müüjale tasutakse tavapäraselt 10% müügi hinnast.
Kui hoone on valmis, siis sõlmitakse asjaõigusleping ning siis peab müüjale tasuma kogu summa. Seega peab vana eluase olema müüdud asjaõiguslepingu sõlmimise ajaks.
Koduvahetuslaenu plussid ja miinused
+ Saab soetada soovitud kodu kohe
+ Saab mugavalt planeerida aega, millal kolida vanast eluasemest uude
– Suuremad kulud: kõrgem intress, laenulepingu sõlmimise tasu ja eksperthinnangute tasu
– Vana eluaseme piiratud müügiaeg