Arco Vara: Lühiajaline üürileping eeldab rohkem läbirääkimist

Otsid suvekorterit või tahad oma kontoriruume remontida? Ajutist üüripinda on suhteliselt raske leida, kuna lühiajalised üürilepingud on omanikele riskantsemad ning tavaliselt vastukarva.

Arvestama peab ka sellega, et valik on väiksem ning lühiajalise ulualuse eest tuleb sageli maksta soovitust rohkem. Tavapärasest üürilepingust erinevalt võib omanik nõuda kogu üüri, kommunaalkulusid ja tagatisraha ettemaksuna.

Maia Daljajev, Arco Vara Eesti kinnisvarabüroode juht

Maia DaljajevOmanikud ei taha üldjuhul lühiajalisi üürilepinguid teha. Kuna tavapärase elukondliku üürilepingu pikkus on üks aasta, pole päris nii, et elad sulle meeldima hakanud 500 eurose kuuüüriga korteris kaks nädalat n-ö poole raha eest. Kui üürnik tahab korterit võtta lühemaks ajaks, näiteks suveperioodiks, eeldab see kindlasti läbirääkimisi ja erikokkulepet.

Üürniku tavapärased kulud tekivad omanikule makstavast igakuisest üürist ja tarbitud kommunaalteenustest. Kui leping tehakse aga lühikeseks ajaks, makstakse omanikule kogu üürisumma ära korraga. Suvekuudeks üüritud korteri puhul tähendab see ettemaksu kolme kuu üüri, kommunaalkulude ja tagatisraha ulatuses. Kui lühiajaliselt üüritud korteri vabastamisel selgub, et veele ja elektrile on kulunud tavapärasest ja lepingus näidatud piirmääradest rohkem, peetakse summa tagatisrahast kinni.

Kõik üürnikuga sõlmitud kokkulepped on rahalised ja tulebkirjalikult fikseerida. Kokkulepped peavad olema mõlemale poolele üheselt mõistetavad, näiteks kortermaja haldamise ja parendamisega seotud kulud. Et üüriperioodil ei tekiks erinevat arusaamist, tuleb kirja panna ka see, kes maksab üldelektri, muru niitmise, välisukse lukuvahetuse, boileri paranduse, pliidi ja põrandavaiba puhastuse ja lemmikloomade rikutud mööbli uuendamise eest.

Tähtajatuid üürilepinguid tehakse üsna harva, kuid sellistel juhtudel lepitakse kokku üürihinna muutmise tingimused ja konkreetne etteteatamise aeg lepingu lõpetamiseks. Tähtajatu üürilepingu puhul saab omanik kolmekuulise etteteatamisega hinda tõsta. Sama võib teha ka üürnik, teatades omanikule üürihinna langetamise soovist.

Kui omanik tahab tähtajalise lepinguga välja antud korterit siiski ise kasutama tulla, peab ta üldjuhul teatud aja ette teatama ja üürnikuga lepingu lõpetamises kokkuleppele jõudma. Juhuks, kui omanik või üürnik lõpetab tähtajalise üürilepingu enne lepingu lõppemist, võib kokku leppida selles, et lepingu lõpetaja kompenseerib teisele poole konkreetsed kulud, näiteks maaklertasu, spetsiaalselt teise poole soovil tehtud remondi ning kolimise kulud.

Arco Vara praktikas on olnud rohkem kui üks markantne juhtum, kus noored naised tahavad üürilepingusse kindlasti sisse kirjutada, et korteriomanik ei tohi korteris käia salaja, üürnikule ette teatamata. Neil on varasem kogemus, et korteriomanik käib salaja üürniku külmkappi kontrollimas. Ühel üürnikul oli ka selline varasem kogemus, kus ta läks koju ja korteriomanik istus köögis ning sõi üürniku võileiba.

Positiivse poole pealt on näide, kus üürniku algatusel sõlmiti kolmekuuline üürileping, mille üle omanik üldse rõõmus polnud. Seda kolmekuulist lepingut pikendati aga ühe aastani ja edasi aasta kaupa nii, et üürnik elas selles korteris kokku 15 aastat.

Tarmo Tuisk, Arco Vara Tallinna äripindade osakonna juhataja

tarmo-tuiskÄrikinnisvara omanikud eelistavad tähtajalisi ühe kuni viieaastasi lepinguid, kuna see tagab omanikule kindla rahavoo lepinguga määratud ajaks. Tähtajatuid ja vähem kui aastasi lepinguid sõlmivad need omanikud, kellel pole oma hoone suhtes kindlaid tulevikuplaane ja kes ei saa seetõttu pikemat garantiid anda.

Tähtajatu leping võib tähendada, et omanik tahab tulevikus hoonet kas ise kasutada, selle lammutada või renoveerida. Ehkki stabiilne asukoht aitab reeglina ärile kaasa, tuleks teatud juhtudel pikki tähtajalisi üürilepinguid vältida. Alles alustav või kiiret kasvu plaaniv firma peab säilitama paindlikkuse ka üürisuhtes.

Et lühiajalise või tähtajatu üürilepinguga kaasneks hiljem võimalikult vähe üllatusi, tuleb kõik tingimused ja hinnad kohe läbi rääkida ning ka lepingus fikseerida. Soovitan teha pigem pikema ja põhjalikuma kui lühikese ning lakoonilise üürilepingu. Kirja võib panna ka alguses tühisena näivad pisiasjad. Lisaks tuleb kontrollida osapoolte tausta.


Artikli allikas on
Arco Vara
Arco Vara
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine