Arco Vara: Mida peaksime teadma tagatisrahast?

Arco VaraEluruumi üürimine hõlmab mitmeid samme, alates sobiva eluruumi leidmisest kuni üürilepingu sõlmimiseni. Üks neist sammudest on tagatisraha maksmine. See nõuab nii üürileandjalt kui ka üürnikult mõningast teadlikkust ja ettevaatlikkust.

Tagatisraha eesmärk ja suurus

Tagatisraha kaitseb üürileandjat võimalike üürniku tekitatud rikkumiste või kahju eest ning annab kindlustunde, et kahju saab korvatud. Kui üürileandjal tekib nõue üürniku vastu (nt üürivõla näol), võib üürileandja nõude rahuldada tagatisraha arvelt. Üürileandja ei saa teha üürilise tagatisrahast suvalisi mahaarvamisi, vaid kõik nõuded peavad olema põhjendatud ja tõendatud.

Summa suurust võivad mõjutada erinevad tegurid, nagu vara seisukord ja asukoht. Eluruumi üürilepingus võib seaduse kohaselt (VÕS § 308 lg 1) ette näha, et üürnik maksab üürileandjale tagatisraha kuni kolme kuu üüri ulatuses lepingust tulenevate nõuete tagamiseks. Praktikas on kolme kuu üüri suurune tagatisraha üürniku jaoks liialt koormav, sest peale tagatisraha peab üürnik üürilepingu sõlmimisel üldjuhul tasuma ka üüri ettemaksu ja maakleritasu. Seetõttu maksvad üürnikud tavaliselt tagatisraha ühe kuni kahe kuu üüri ulatuses.

Millal tuleb tasuda tagatisraha?

Peale lepingu sõlmimist võib üürnik tagatisraha maksta kas korraga või nii mitme kuu jooksul võrdsetes osades, kui mitme kuu üüri suuruses tagatisrahas kokku lepiti. Esimene osa tuleb maksta kohe peale üürilepingu sõlmimist, teine järgmisel kuul jne.

Kellele tagatisraha kuulub?

Tagatisraha kuulub üürnikule. Üürileandja peab selle hoiustama krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub samuti üürnikule ja suurendab tagatisraha (VÕS § 308 lg 2). Üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teda nõudest teavitanud (VÕL § 308 lg 3).

Nõuanded üürnikule:

  • Tutvuge hoolikalt lepinguga. Enne tagatisraha maksmist tutvuge põhjalikult üürilepingu tingimustega. Ärge kartke küsida, kui midagi jääb ebaselgeks.
  • Tehke pildid vara seisukorrast. Enne üürimise algust tehke üksikasjalikud fotod üüritavast varast ja pange kirja olemasolevad kahjustused.
  • Suhelge üürileandjaga. Kui avastate eluruumis probleemi või kahjustuse, siis teavitage sellest kohe üürileandjat soovitatavalt taasesitatavas vormis.

Nõuanded üürileandjale:

  • Koostage selgelt määratletud leping. Tooge üürilepingus selgelt välja tagatisraha suurus ja tingimused, mille puhul võib tagatisraha kinni pidada.
  • Viige läbi põhjalik ülevaatus. Enne üürilepingu sõlmimist tehke koos üürnikuga üksikasjalik ülevaatus vara seisukorrast ja fikseerige kõik kahjustused ning tehnilised probleemid.
  • Hoidke tagatisraha vastavalt seadusele. Hoiustage üürniku tagatisraha eraldi kontol ja ärge kasutage seda igapäevaste kulutuste katteks.
  • Tagastage üürnikule tagatisraha õigeaegselt. Üürilepingu lõppedes tehke ülevaatus vara seisukorrast. Kui kõik on korras, siis tagastage tagatisraha üürnikule õigeaegselt.

Tagatisraha tasumine on oluline osa eluruumi üüriprotsessist, mis kaitseb nii üürileandjat kui ka üürnikku võimalike kahjude ja vaidluste eest. Oluline on mõista tagatisraha määramise ja kasutamise põhimõtteid ning järgida lepingus kokkulepitud tingimusi. Vahetu kommunikatsioon, korrektselt vormistatud dokumendid ja vastutustundlik suhtumine tagavad sujuva üürisuhte mõlemale poolele.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC