Arco Vara prognoos 2019: Tartu korteriturgu jäävad kujundama tehingud uute korteritega

Arco VaraTartus on viimastel aastatel turule tulnud oluliselt vähem uusi kortereid, ent ehitus- ja turuaktiivsus on hiljuti jõudsalt kasvama asunud. Aktiivset uute korterite müüki on oodata ka vähemalt 2019. aasta I pooles. Eeldatavasti 2019. aastal siiski 2018. aasta tehingute arvu ei ületata. Järelturu aktiivsus alaneb jätkuvalt ning hinnakasvu kiirenemist pole oodata. Ei saa välistada, et sarnaselt teistele Eesti piirkondadele võib tuleval aastal periooditi märgata ka hinnataseme mõningast langust.

2019. aastal takistavad Tartu elamuturul tehinguaktiivsuse kasvu eelkõige seni järjepidevalt vähenenud pakkumiste arv, sobilike pakkumiste vähesus ja kasvanud hinnad. Järelturu alanevat aktiivsust tasakaalustab viimastel perioodidel kasvanud ehitusaktiivsus, kuid uusehitised jäävad suurele hulgale potentsiaalsetele ostjatele endiselt kättesaamatuks.

Elamuturul uuel aastal olulisi muutusi oodata ei ole. Elamuid jäävad soetama piirkondlikust keskmisest kõrgema sissetulekuga leibkonnad, kelle majanduslik heaolu vähemalt lähikvartalitel püsib. Hinnakasv pidurdub mõnevõrra, veidi enam Tartu linnast väljaspool.

Hinnataset jäävad hoidma uusehitiste ja kallimate järelturuvarade kasvavad pakkumishinnad ning ostjaskonna ootustele vastavate pakkumiste vähesus. Mõõdukat statistilist hinnakasvu jääb toetama uute arendusalade laienemine ning ostjaskonna jätkuv siirdumine korteriturult elamuturule, nii Tartus kui ka selle lähiümbruses. Kuna Tartu linna kinnisvaraturul napib ostjate ootusele vastavaid sobiliku suuruse ja vastuvõetava hinnatasemega heas seisukorras üksikelamuid ja rohkematoaliseid kortereid, kasvab hinnasõbralikumate ridaelamukorterite atraktiivsus Tartu lähivaldades. Jätkuvad probleemid juurdepääsuservituutide puudumise ning tagantjärele seadustamist vajavate ehitustöödega pikendavad järelturuelamute müügiperioodi.

Tartu korteriturul on kõrge hinnatase asunud järelturu tehinguaktiivsust piirama. Uute korterite hinnakasv on viimastel perioodidel kallinenud ehitushinna tõttu kiirenenud. Kuna ehitushindade varasem kiire kasv on nüüdseks pidurdumas ja ehitussektoris on nõudlus vähenemas, asub ka uute korterite senine 5–6%-line aastane hinnakasv aeglustuma.

Kasvanud inflatsiooni taustal on elanikkonna ostujõud vähenenud ja viimaste kuude negatiivsete majandusuudiste tõttu majanduslik kindlustunne halvenenud, lisaks väheneb demograafilistest teguritest tulenevalt nooremapoolne ostjaskond. Perspektiivis väheneva turuaktiivsuse tõttu on oodata müügiperioodide pikenemist ja pakkumiste arvu kasvu, selle süvenedes pidurdub juba niigi aeglustuv hinnakasv veelgi.

Tehinguaktiivsust hoiavad ennekõike uued leibkonnad ja kinnisvara soetavad endised üürnikud. Üürihindade kasv püsib mõõdukas, kasvu soodustavad vähene kvaliteetsete pakkumiste arv, kasvanud inflatsioon ning elanikkonna kasvav keskmine sissetulek.

Üürikorterite vakantsust on tõstmas vähenev tudengite arv, varasem kõrge üürikinnisvarasse investeerimise aktiivsus ning kinnisvara soetanute lahkumine üüriturult.

Linnalähedasi piirkondi iseloomustab perspektiivis pidev elanikkonna kasv ning ehitustegevuse tagasihoidlik, kuid stabiilne aktiivsus, mis on kõrgeimad Ülenurme alevikus ja selle lähiümbruses, Tartu valla lõunaosas ning Luunja valla lääneosas. Senine hinnakasv on lähipiirkondades asunud pidurduma.

2019. aastal on Tartu koduotsijate eelistus uusehitis, tähtsaks peetakse kvaliteetset siseviimistlust ja madalaid kommunaalkulusid. Või vastupidi – otsitakse kapitaalremonti vajavaid kortereid, mida oma maitse järgi koduks vormida, ent selliseid leidub turul vähe. Seda seetõttu, et väikearendajad on suure hulga selliseid kortereid ära ostnud ning need seejärel edasi müünud või üürile andnud. Kuna aga renoveerimise läbi teenitav võimalik tulu on vähenenud ning samuti on vähenenud üürikinnisvarasse investeerimine, hakkab lähitulevikus selliseid kortereid taas müüki lisanduma.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine