Arco Vara: Puurkaevuga vesi majja!

Arco VaraEnamik neist, kes on ostnud endale odavalt maamaja või ka lihtsalt linnast välja elama kolinud, puutuvad varem või hiljem kokku küsimusega – kuidas saada vesi majja.

Veevarustusega on tõsisemaid probleeme eelkõige maapiirkondades. Ent kinnisvara ostes on ostjale ju kõige tähtsam vesi ja kanalisatsioon ehk kas majas saab käia duši all ja kas on olemas tänapäevane tualett.

Kuna salvkaevusid ehitatakse järjest vähem – neist võib kuival suvel vesi kaduda –, siis ainus mõistlik lahendus maakohta, kuhu tsentraalne vesi ei jõua, on rajada puurkaev. Tõsi, puurkaevu on küll kallim rajada kui salvkaevu, kuid see-eest võib selle omanik aastakümneid muretu olla, ainus vaev on kaev regulaarselt läbi pesta, et vabaneda settest.

Mis siis läheb puurkaevu rajamiseks vaja? Neid ettevõtteid, kes teevad kogu töö algusest lõpuni ära, on päris palju. Kõik algab asukoha valikust. Selleks kasutab hüdrogeoloog geoloogilisi kaarte. Tegelikult võib tellija ka ise asukoha valida, kuid seejuures tuleb arvestada, et hiljem tekib puurkaevu ümber sanitaarkaitsetsoon, mille ümbrusse ei ole lubatud midagi ehitada.

Seejärel algab juba projekteerimine, kooskõlastuste ja lubade vormistamine kohalikus omavalitsuses, mis lõpeb puurkaevu ehitamise ja vee majja toomisega. Kogu selle töö teeb üldjuhul ära litsentseeritud ettevõte. Tellijale on mugav see, et asjaajamine käib ainult ühe firma kaudu – nii tuleb ka eelarve soodsam. Levinud  on ka see, et puurkaevu rajamise kulud jaotatakse kahe-kolme naabri vahel, kes kõik saavad siis puurkaevu veest osa. Selle variandi puhul on soovitatav kohe ka puurkaevule servituut seada ning kokku leppida hooldustasu maksmise kord.

Puurkaev rajatakse elamust enamasti 10 meetri kaugusele ja septikväljakust vähemalt 60 meetri kaugusele. Selle läheduses ei tohi olla kuivkäimlat ega püsivat kasvuhoonet. Seda muidugi selleks, et vesi ei saaks rikutud. Pärast puurimist võetakse kaevust veeproovid, mis kantakse koos puurimispassi andmetega keskkonnaregistrisse ja mille alusel saab hiljem puurkaevu kasutusluba taotleda.

Kui rääkida ajast ja kulust, siis selleks, et vesi majja saada, kulub tavaliselt 2–3 kuud ning 2000–3000 eurot, sõltuvalt puurkaevu sügavusest. Sellele lisanduvad torustiku majja toomine, pumbasüsteem, vannitoa ehitus ja muud majasisesed kulud.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

14.11.2024 Korteriühistu revisjonikomisjoni töö korraldamine