Arco Vara: Stroomi – hoogsalt arenevat roheoaas Tallinna südames

Paljud meist ei pane tempokat urbanistlikku elu elades tähelegi, et meie pealinn on palju rohelisem ja puhkajasõbralikum kui esmapilgul paistab.

Oma napist ajast tipptundidel liiklusummikutes tungeldes, et linnast välja pääseda ja suveõhtuid ning loodust nautida, tasub tähelepanu pöörata sellele, et kõik ihaldatu – meri, rand, kaunis päikeseloojang, rohelus ja vaba aja veetmise võimalused – on tegelikult keset linna olemas.

Näiteks on Rocca al Mare ja Pelgulinna vahel laiuv ala viimastel aastatel muutunud tänu rannapromenaadile ning Stroomi rannaala ja Merimetsa korrastamisele väga ihaldusväärseks elukeskkonnaks.

Suur hulk inimesi, kes sõidavad mööda Paldiski maanteed Tallinnast välja, on väga üllatunud, kui neile öelda, et Hipodroomi või Merimetsa Selveri taga, liiklusmürast omajagu eemal, on terviserajaga mets, mille taga omakorda suurepärane park ja Tallinna puhtaim Stroomi supelrand mitmete mänguväljakute, pallimänguväljakute ja välikohvikute ning muu rannamõnude nautimiseks vajalikuga.

Rannas tegutseb ka surfiklubi, sealt leiab väikelaste lõbustuspargi, batuudid jms.

Umbusklikel tasuks peatuda Rocca al Mare kaubanduskeskuses ja jalutada mere poole, kust leiab Kakumäed ja Stroomi randa ühendava ranna­promenaadi, mereäärse kergliiklustee, mis on ideaalne jooksmiseks, rulluisutamiseks, rattaga sõitmiseks või lihtsalt jalutamiseks.

Kõndige kesklinna suunas mööda 2,5 kilomeetri pikkust promenaadi, mis algab Rocca al Mare kooli kõrvalt Vabaõhumuuseumi teelt ja kulgeb paralleelselt rannajoonega kuni Stroomi rannani ja veenduge oma silmaga, et Tallinna südames on liivaluidetega supelrand lähemal kui Pirita. Ja mitte üksnes supelrand!

Rohelust jagub kõikjale

Rannapiirkonna ehteks on kahtlemata Stroomi rannapark Pelguranna tänava ja mere vahel.

Ala asuti pargiks kujundama juba 1934. aastal, selleks tasandati liivakünkad, rajati teerajad, väljakud ja mänguplatsid.

Stroomi rannapargis on pingid ja grillimiskohad. Lisaks valgustatud jalgteed, jalg­ratta­teed, hulgaliselt mängu- ja spordi­väljakuid ning treeninguseadmeid.

Park läheb sujuvalt üle metsaks, Merimetsa rohealaks, mille näol on tegemist ulatuliku ja liigirikka rohealaga Tallinna südames. Merimetsa roheala tuuma moodustavad hästi väljakujunenud vana palumets ja kunagiste liivaste rannavallide vahele jäävates nõgudes paiknevad soostunud ja soometsad.

Metsas on terviserada, mille uuendamisega praegu aktiivselt tegeletakse – kaotatakse jooksmist segavad ebatasasused ja juurikad ning raja äärde luuakse venitussein ning uued viidad. Rada ise kaetakse multšiga.

Roheline Stroomi piirkond saab järjest värskema ja moodsama ilme ka elukeskkonnana. Arco Vara on asunud rajama Merimetsa servale unikaalset Kodulahe kvartalit, kus on suurt rõhku pööratud mugavatele lahendustele ja keskkonnasõbralikkusele.

Tallinna linn on omaltpoolt käivitanud projekti, mis toetab Stroomi kandi elanike liikumisvõimalusi ning vaba aja veetmist. Rajamisel on kergliiklustee, mis liidab ühte võrgustikku Nõmme, Mustamäe ja Õismäe kergliiklusteed ning Harku metsa ja Nõmme terviserajad. Kõik see kokku pakub piiramatuid võimalusi liikumisharrastustega tegelemiseks ja looduse nautimiseks.

Fakte

  • Stroomi rand ehk Pelgurand on supelrand Tallinnas. Ametlik nimetus alates juunist 2012 on Pelgurand.
  • Stroomi ranna nime sai see ala Paldiski maantee ja Mustamäe tee ristmiku lähedal paiknenud Stroomi kõrtsi järgi, mille omanikuks oli 19. sajandi esimesel poolel Bengt Fromhold Strohm.
  • Stroomi rannaparki hakati Pelgulinna Ranna Heakorra ja Kaunistamise Seltsi eestvõttel rajama 1935. aastal. Praegu on pargi pindala 22,4 hektarit ja seal kasvab umbes 50 nimetust puittaimi.
  • Rannapargi lõunapoolse osaga piirneb ida pool Stroomi mets ehk Merimets, mis on paljude lindude elupaik ning tähtis puhkeala inimestele.
  • 2016. aastal alustas Arco Vara Merimetsa ja Rocca al Mare promenaadi vahelisele alale Kodulahe kvartali rajamist, mis on üks vähestest mere ääres paiknevatest uusarendustest pealinnas.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine