ÄP: Arendajad võtavad tempot maha

Muutunud turul nihutavad kinnisvaraarendajad kortermajade kogumite ehitamise algusaega, SRV Kinnisvara on ainsana külmutanud aasta lõpuni oma Harkukalda luksuselurajooni ehitamise.

Harkukaldale peaks järve kaldale tulema 300 korterit, 170 ridaelamuboksi ja 17 paarismaja. Hinnad, mis vastasid Tallinna kesklinna tasemele, olid mõnda aega ka suvel projekti kodulehel üleval, kuid siis võeti maha.

SRV Kinnisvara tegevjuht Margus Mändmets selgitas, et suve alguses tegid nad otsuse, et aasta lõpuni Harkukalda kortermaju ei müüda.

“Lihtsalt koha potentsiaali arvestades pole täna võimalik seda projekti realiseerida,” põhjendas Mändmets. “Väga hea projekt, aga teha seda pisikese kasumi nimel pole mõtet.”

YIT: asjad võivad edasi lükkuda

Teised arendajad nihutavad kobarelurajoonides järgmiste majade ehitamise algusaegasid. YIT Ehitus peaks Tallinnas Mäepealse tänavale Mustamäe piirile ehitama 15 maja 600 korteriga. Kolm kortermaja on peaaegu valmis ja müügis, kokku kuus maja paistab projekti kodulehelt.

YIT Ehituse kinnisvaraosakonna müügijuht Tõnu Toompark rääkis, et nad kindlasti ehitavad 15 valmis, küsimus on ajas. “Ajad võivad nihkuda,” sõnas ta. YIT-l on plaanis kümmekond kortermaja püsti panna ka Tallinnas Noole tänavale, kus praegu on müügis esimene. Toompargi sõnul on hetkel kasulik viitajaga ehitada, kuid loobuda millestki ei kavatseta.

Mäepealsest sadakond meetrit metsa poole kerkivad Fine Kinnisvara Karsti kortermajad – neli üheksakorruselist ja kolm seitsmekorruselist. Firma müügidirektor Antti Sõber rääkis, et YIT neile suur konkurent ei ole, kuna majad on erinevad ja nende omad asuvad päris metsa lähedal.

Hinnalt on Karsti korterid paarisaja tuhande krooni võrra kallimad. Esimese korruse kolmetoaline korter Karstis maksab 2,38 miljonit krooni ja Mäepealses 2,11 miljonit krooni. Sõbra sõnul teeb YIT ka hinnasoodustusi, kuid nemad hindu alla lasta ei kavatse. Sõber avaldas lootust, et 2009. aasta esimesel poolel on kogu kvartal valmis. “Alused on valatud, trassid veetud, taganeda pole kuhugi,” rääkis ta. Sõber lisas, et muidugi on firma kriisiprogrammi läbi mõelnud, kuid praegu jätkatakse ehitust.

NCC Ehitus teeb Kakumäele 770 korterit

Kõige optimistlikumalt võtab praegu suurprojekte ette NCC Ehitus. Äsja tuli teade Pärnaõue elurajooni ostmisest Ober Hausilt ja Austria ja Briti arendajalt, millega Kakumäe ringi lähedale kerkib 48 kortermaja 770 korteriga.

Lisaks alustab NCC Rabaküla elurajooni reklaami ja müüki endise Kadaka aiandi alale, kuhu tuleb 1100 korterit.

NCC Ehituse arendusdirektor Priit Aer sõnas, et nemad on algusest peale pikal distantsil ja seda sprinteri tempos läbida ei saa. “Kui distantsi keskel äkki kõik aeglustuvad tempot ja sõidavad kuuekümnega, ega see nii siis ei jää,” rääkis ta.

NCC esimene kogemus majakobaratega oli Viimsis Tammeõuel, kus valmib kokku 12 maja 588 korteriga, neist kümnes maja kerkib. Kui alguses oli Tammeõue mõeldud viieaastaseks projektiks, siis buum muutis selle kolmeaastaseks.

“Nüüd siis on viieaastane graafik tagasi,” sõnas Aer. NCC ei sõltu rahaliselt ka Eesti pankadest, vaid saab raha Rootsi kontserni kuuluvalt NCC Treasure-ilt. “Aega meil on,” lisas ta.

Arco Vara Stroomi rannast ega Kadriorust ei tagane

Arco Vara teatas, et ei muuda midagi oma plaanides ehitada Stroomi randa Kodukolde projekti raames 12 kortermaja 372 korteriga ja 800 korterit Kadriorgu endise lõbustuspargi alale. Kodukolde esimesed majad on valmis ja järgmised juba kerkivad.

Artikli autor on Kadi Heinsalu. Artikkel on avaldatud 03.09.2007 väljaandes Äripäev –

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine