Äripäev: Nukrad meeleolud jätkuvad

Aasta alguses Äripäeva kinnisvararubriigis tehtud ennustused on suures osas täitumas, kinnisvaraturul valitsevad stagnatsioon ja hinnalangus.

Jaanuaris kirjutasime, et see aasta toob kinnisvaraturule totaalse stagnatsiooni ning uinumise, elumärke võib oodata alles neljandaks kvartaliks.

Äripäeva ennustuse kohaselt jätkub aasta esimesel poolel sügisel alanud vaikne hinnalangus igas sektoris, ehkki kardetud kiiret kukkumist või krahhi ei tule. Valitsevad tehingunappus, müügiaegade pikenemine ning üldine uimasus. Eesti turgu mõjutab üha enam mujal maailmas toimuv, kaovad jutud Eesti kinnisvaraturu eripärast. Jätkub uusarenduste hinnalangus. Oodata on väiksemate arendajate pankrotte ning mõnigi arendusobjekt läheb haamri alla, müüakse omahinnaga või isegi alla selle.

Tõepoolest, vaikne hinnalangus on jätkunud väga stabiilses tempos ehk keskmiselt üks protsent kuus. Kardetud kiiret kukkumist pole tulnud ning vaevalt seda suvelgi võib oodata. Samas ei oota pööret isegi optimistlikult meelestatud kinnisvarabürood. Nüüdseks on selge, et rämpskinnisvara ei õnnestu müüa ka kõige imelisemate müüginippidega. Kvaliteetkinnisvara võib siiski müüa, kui hinda mõõdukalt langetatakse ning müüjal jätkub kannatust. Müügitehingute arv meenutab 2004. aastat, mil buum alles hoogu võttis.

Ennustuses toodud suuremate arendusprojektide pankrotte pole siiski saabunud, arendajad on leiutanud imelisi müüginippe. Näiteks Rime Kinnisvara korraldas kampaania, kus Luha tänava korterid pandi internetis reaalajas toimuvale vähempakkumisele. Osa kortereid õnnestus ära müüa, osa on siiski siiani müümata. Hindade reaalajas langus ehk nn Hollandi oksjon peatati, kuna firma ei soostunud hindu edasi alandama. Omapärase skandaaliga paistis silma Oru Kodu, kelle logo laskis üks potentsiaalne klient lubatud hinnasoodustuse eest endale otsaette tätoveerida. Tehinguni siiski ei jõutud.

Jaanuaris ennustasime, et aasta toob murrangu äripindade turule. Ka lõpeb defitsiit ning tekib ülepakkumine.

Tänavu tuleb turule rekordiline hulk äripindu, eelkõige siiski büroosid. Äärelinnas valmivad büroohooned ongi pooltühjad ning rentnikke on keeruline leida. Ka hinnalangusel polnud loodetud mõju. Majanduse jahtudes on mitmed ettevõtted loobunud uuele pinnale kolimast ning seetõttu pole uusi A-klassi bürooruume lihtsalt tarvis.

Aasta lõpus teeme ennustustest lõppkokkuvõtte.

Kommentaar

Kristjan Lepik, Tarkinvestor.ee analüütik

Eesti kinnisvaraturu langus algas USA langusest hiljem, seega oleme mõnevõrra varasemas faasis. Ka ei laenatud meil 100% kinnisvara väärtusest, lisama pidi omafinantseeringu. Küll aga tehti ülioptimistlikke hindamisakte ning Eesti kinnisvaraturg on õhem – langusruum protsentides on suurem kui USAs. Tuleb juhtumeid, kus pangad üritavad inimese muud vara realiseerida.

Mis juhtub kinnisvaraturul 2008. aastal?

Äripäeva ennustus jaanuaris

* vaikne hinnalangus jätkub

* tehingumahud langevad veelgi

* põlluarendusi ei osteta ka hinnalangustest hoolimata

* IV kvartalis hakkab turg elavnema

* äripindade turule saabub ülepakkumine

Seis praegu

* Esimese viie kuuga on hinnad langenud umbes 1% kuus, seega kokku 5%.

* Tehingumahud on väga väikesed, meenutades 2004. aastat; kevad on turgu siiski veidi elavdanud.

* Põlluarenduste seis on tõepoolest väga nukker, hinnalangusest pole kasu ning arendajad mõtlevad välja üha pöörasemaid müüginippe (nt Oru Kodu tätoveering).

* Äripindade turg on tõesti teinud pöörde ning pakkumine hakkab igal pool ületama nõudlust; kaubanduspindadega nii siiski pole.

Tasub teada

* Aripaev.ee lehel kinnisvarablogi pidav Tõnu Toompark ütles Kuku raadiosaates “Äripäev Eetris”, et Tallinnas ja Harjumaal on vabalt saada 4500 korterit, mida omanikul vaja ei lähe.

* 1Partner Kinnisvara äripindade grupijuht Vallo Pank ütles aripaev.ee-le, et suur osa büroohoonete projektidest on külmutatud ja ootab paremaid aegu. Vähese nõudluse põhjuseks ennekõike uute hoonete vastu on kolimisega kaasnevad olulised kulud.

Artikli autor on Enn Tosso, artikkel ilmus 05/05/2008 ajalehes “Äripäev”: http://www.aripaev.ee/3942/rubr_artiklid_394201.html

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine