Tänane Tallinna ja Eesti büroode turg vaevleb endiselt üürnike nappuses. Vakantseid büroopindu on rohkem, kui nende vastu on huvilisi. Siiski on üksikuid nišše, kus vakantsused väga kõrged ei olegi ning kus pigem võib öelda, et headest pindadest on puudus.
Samuti on büroode turul sektoreid, mida tasub arendada, et Eesti nappi büroopindade vahel valijate hulka suurendada „ettevõtete impordi“ näol. Uute ettevõtete Eestisse toomine suurendab nii büroode täituvust, kui arendab ka kogu kohalikku majanduselu.
Olulist nõudlust näeme väikeste, paarikümne ruutmeetriste kaasaegse kvaliteediga büroopindade järele, mis oleksid sobilikud tegevust alustavatele ettevõtetele. Alustav väikeettevõtja ei tea, kas äriplaan õnneks läheb ning kas homme on vaja kohver kokku pakkida või pinnavajadust hoopis kordades suurendada.
Nii otsivad alustavad ettevõtted või paari töötajaga mikroettevõtted üürilepinguid, mis neid ei ahistaks ega seaks liigselt kitsendavaid tingimusi pikkadeks aastateks. Soovitakse lihtsat üürilepingut, mida oleks hõlbus sõlmida ning võimalik lühikese etteteatamise peale lõpetada. Alustavatele ettevõtetele on kontorimööbli rentimise võimalus oodatud lisateenuseks, kuna seeläbi suudetakse esilagseid kulusid märgatavalt kokku hoida ning seega äri alginvesteeringuid vähendada.
Teine oluline suundumus büroopindade nõudluse juures, mis väikepindade kõrval silma paistab, on suuremate välismaiste välisettevõtete tugiteenuste (nt raamatupidamine) konsolideerumine ning nende teenuste osutamiseks vajalike pindade otsimine.
Sellised otsingud ei ole seotud mitte Tallinna linnaosade ja erinevate hoonete vahel valiku tegemisega. Asukoha keerulisem küsimus on see, et esmalt tuleb end tõestada Eesti riigi kui sobiliku asukohana.
Eesti töötajaskond on suhteliselt haritud ja üsna mõistliku hinnatasemega. Meil on Skandinaaviamaadele lähedase ettevõtluskultuuriga majanduskeskkond, mis annab võimaluse selliste teeninduskeskuste Eestisse meelitamiseks.
Selliste ettevõtetele tugiteenuseid pakkuvate keskuste Eestisse toomisega tasub nii eraettevõtete, kui ka Eesti riigi tasemel senisest oluliselt enam tegeleda. Seda eriti olukorras, kus Eestis iga viies tööjõus inimene on töötute nimekirjas ning ka piiritagused ettevõtted on tulenevalt keerulisest majanduskeskkonnast enda kasutatavate teenuste asukohaotsuseid valmis üle vaatama.
Konkurents büroopindade vahel on tugev. Siiski on võimalik leida häid ja töötavaid nišše koduturult – näiteks lähevad hästi kaubaks väikesed paarikümne ruutmeetrised kontorid. Samuti on tänases majanduskeskkonnas perspektiivi töökohtade siia meelitamisel, sest piirtagused suurettevõtted on sarnaselt meile kulude struktuure revideerimas ja otsimas mõistlikuma hinnaga lahendusi.
Artikli autor on Gert Jostov, Ülemiste City AS juhatuse esimees