Domus Kinnisvara: Tehinguturg ei ole nakatunud

Domus KinnisvaraSeoses praeguse olukorraga ühiskonnas saan igapäevaselt päringuid klientidelt teemal Mis toimub kinnisvaraturul? Kas tehingud toimuvad? Kas pangad on pidurit tõmmanud? Mida arvavad praegusest situatsioonist müüjad, mida ostjad?

Ajad on karmid ja enneolematud. Eelnevat kogemust pole praegu ühiskonnas toimuvaga kellelgi ja seega saame vaid spekuleerida, mis toimub lähitulevikus kinnisvaraga ja kuidas või kas üldse hinnad muutuvad. Kirjutada, kuidas käituvad homme pangad  oleks samuti spekulatsioon. Mis toimub müüjate ja ostjate peas, oleks minu suust kuulda samuti puhas arvamine ja teiste juttude edasi rääkimine. Mida ma aga saan ja julgen välja öelda on see, millega ise olen viimastel päevadel kokku puutunud.

Pangad finantseerivad tehinguid kinnisvaraga samadel põhimõtetel nagu ennegi – kui klient on laenukõlbulik ja ostetav kinnisvara samuti, ei jää tehing ka tänasel päeval tegemata. Laenuhaldurid teevad oma tööd edasi, töötavad ka kinnisvara hindajad ja tehinguid teevad notarid. Rääkimata maakleritest. Muutunud on pisut suhtluses pankadega see, et enam pole võimalik nö näost-näkku kohtuda laenunõustajaga, kuid see oli meil juba viimase aja trend nagunii. Kinnisvara hindajatelt olen kuulnud, et nende töös on mõningad tehnilised muudatused seoses objektide ülevaatustega. Püütakse vältida kontakte objektil viibivate isikutega ja palutakse olla üksi kodus ajal, kui ekspert kinnisvara üle vaatab. Muud suurt midagi muutunud pole.

Suurimad tehnilised muudatused on ehk seoses notaritehingutega. Enamus notareid teeb oma tööd edasi ja elu Eestis toimib samuti endistel põhimõtetel. Erinevus on praegusel ajal ehk selles, et notariaalsete tehingute ettevalmistamisel pannakse rohkem rõhku eelnevale suhtlusele osapooltega. Lepinguid ettevalmistavad notarite juristid püüavad saada kõik müügi- jms tingimused eelnevalt meili teel osapooltega suheldes nii paika, et kohapeal ei tekiks vaidlusi ja tarbetut vestlust ning aja kulu. Laua taha kutsutakse vaid need isikud, kes on tehingu osapooled ning ka alla kirjutavad. Kaasa tuleks nakkuse ohu minimeerimiseks võtta ka oma pastakas. Maaklerid ja teised nõuandjad jäävad ukse taha. Loobutud on ka sularaha maksetest notaritasu arvete tasumisel. Isikud, kes on viibinud viimase kahe nädala jooksul välismaal ja peaksid seega karantiinis olema, pole teretulnud. Nende tehingud lükatakse edasi. Samuti ei oodata tehingutesse haigusnähtudega isikuid. Laua taga jäetakse isikute vahele piisavad vahed, et vältida kontakte.

Eriolukorra nõue vaid kahe inimese avalikus kohas koos viibimise suhtes ei päde eelpoolmainitud toimingutele ja kui on vaja laua taha istuda müüjal, ostjal, panga esindajal ja notaril, siis toimub ka kolme või nelja osapoolega tehing.

Seega, kallid sõbrad, maailm muutub, kuid toimib edasi ja ka kinnisvaratehingud on igapäevane nähtus.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC