EKFL koos Coop Pangaga korraldab 3. mail konverentsi „Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg?“, kus asjatundjad annavad ülevaate hetkeseisust ja lähituleviku trendidest kinnisvarasektoris.
EKFL tegevdirektor Tõnis Rüütel tõdeb, et kinnisvarasektoris on veel ärevust, samas uue reaalsuse saabumisega hakatakse kohanema. Intressitõusu shokist hakatakse üle saama ja tajutakse, et edaspidi tulebki arvestada varasemast kõrgema euribori määrast sõltuva laenumaksega. Euribori tõus võib küündida lähiajal ka 4%-ni, kuid selge on majanduse loogika, et seal ta pikalt ei püsi ja võib prognoosida, et paari aasta möödudes jääb 2% kanti pikemalt pidama. Hinnad stabiliseeruvad, sel aastal need veel ei kasva, küll aga on kasvu oodata 2024.aastast alates. Ka inimeste sissetulekud on tõusnud ja tõusmas.
Prognoosida võib uute korterite defitsiiti, sest paljud arendajad on tõmmanud pidurit ja pannud objekte ootele. Seetõttu saab sel aastal valmis vähem elupindu kui möödunud 10 aastal, aastabaasil keskmiselt. Tallinna uusarenduste pakkumiste maht on ca 2000 korterit. Ostjate ja arendajate julgus taastub. Uut tõusu võib näha 2024.aastast, rohkem vast 2025.aastal. Eks uute pindade defitsiit suurendab ka nõudlust, eriti populaarsema asukohaga asumites. Paraku tuleb arvestada, et ehituse sisendhindade tõus paneb hindade langusele lae ette. Seetõttu olulist odavnemist pole põhjust prognoosida.
Tundub, et seonduvalt tarbija kindlustunde taastumisega on turu põhi ületatud. Samas nii uusarenduste kui järelturu korterite osas ikka läbirääkimiste ruumi on. Otseselt hinnalangusi pole näha, kuid läbirääkimistes on müüjad paindlikud mitmel erineval viisil.
Märkimist väärib, et kui buumi ajal vanemate ja kehvemas korras korterite hinnad lähenesid uutele, siis nüüd on hindade vahed suuremad, see on ka mõistuspärane. Kui vaadata näit Tallinna 2-toaliste korterite hinnastatistikat, siis vahe on taas ca 1/3, vanas majas keskmine ruutmeetri hind 2375 eurot ja uues 3176 eurot. Vanemate magalakorterite hinnad reageerivad alati kõige kiiremini – paarkümmend protsenti on praegu alla tulnud ja seal hakkab ka turg kõige kiiremini tõusma. Uusarenduste osas lähevad praegu hästi müügiks odavamad, ca 3000 eurose ruutmeetrihinnaga eluruumid Harjumaal. Keerulisem on olukord nn. luksuskinnisvaraga, mille turg on õhuke. Mõningaks erandiks näit Kalamaja ja Rotermanni ning mereäärne piirkond.
Üürituru hinnalangus jäi üsna üürikeseks. Kohati oli märgata ka buumiaegset ülehindamist, kust kuni 20% „õhku välja lasti“. Paraku tuleb arvestada, et üüriturg on taas tõusuteel, pakkumised portaalides on vähenenud. Põhjuseks, et ostuotsustega ollakse äraootavad ja süvenev trend, eriti noorte hulgas, et kinnisvara ei peagi tingimata omama. Tänapeva elulaad ja töökorraldus eeldab ka eluaseme suhtes mobiilsust. Prognoosida võib kindlalt, et 2023. aastal algab kalli laenuraha taustal taas üürihindade kasvutsükkel, mis kujuneb vähemasti lähiajal üsnagi kiireks, osalt ka seetõttu, et üüri-investeeeringuid lisandub turule väiksemas mahus.
Viimased uudised kõnelevad Tallinna elanike arvu kasvust lähiaastatel üsna stabiilselt kiires tempos, mis on mootoriks ka eluasemete vajadusele, olgu siis omades või üürides.
Konverentsil selgub ka „Kinnisvarategu 2022“ laureaat.
Konverentsi teemad:
„Suur pilt pankuri pilgu läbi“
Arko Kurtmann, Coop Pank juhatuse liige/äripanganduse juht
„Mis värvi on kinnisvarasektor tulevikus? ESG riskid ja võimalused kinnisvarasektori näitel“
Karin Marosov, PwC Legal Eesti juhtivpartner/Kinnisvara- ja ehitusõiguse ning äritehingute valdkondade juht
„Mis teeb kinnisvarast vara?“
David Vseviov, EKA professor, PhD
„Kuidas viimase aja kriisid on mõjutanud Eesti kinnisvaraturgu?“
Margus Tinno, Colliers International Estonia partner/investeeringute nõustamise juht
„Ehitisregistri uued võimalused. Energiamärgisest“
Ivo Jaanisoo, MKM ehituse asekantsler
Diskussioonpaneelid:
„Baltikumi ärikinnisvaraturg Euroopa ärikinnisvara tõmbetuules“
Moderaator Igor Habal, OÜ Neokapital kinnisvaraanalüütik
Diskussioonipaneelis osalevad:
- Viljar Arakas, Eften Capital AS tegevjuht
- Tarmo Karotam, Baltic Horizon Fund, Fondijuht/juhatuse esimees
„Kuidas energiakulu nutikalt kokku hoida?“
Moderaator Siim Vips, Bisly OÜ tegevjuht/asutaja
Diskussioonipaneelis osalevad:
- Robert Kitt, tehnilise füüsika doktor, Utilitase kaugkütteettevõtete juht
- Taavi Soorm, Bonava Eesti Country Manager
- Reimo Metsküll, Retori Estate, CEO/partner
„Elamispindade turg muutuste tuules, mis suunas liigume?“
Moderaator Tarmo Kase, AS Ober-Hausi Kinnisvara juhatuse esimees
Diskussioonipaneelis osalevad:
- Lehar Kütt, Coop Pank ärikliendi finantseerimise juht
- Andero Laur, Liven AS tegevjuht
- Martin Rekor, Lumi Capital juhtivpartner
Konverents toimub Park Inn by Radisson Meriton Conference & SPA Hotel Tallinn konverentsikeskuses (Paldiski mnt.4), päeva moderaatorid on EKFLi tegevdirektor Tõnis Rüütel ja juhatuse liige Mika Sucksdorff.
EKFL on loodud 1994. aastal. Liit ühendab kinnisvara vahenduse, arenduse, halduse ja konsultatsioonidega tegelevaid äriühinguid.