Eha Võrk: Maamaksuvabastus kärbib kohaliku omavalitsuse tulu

Tallinna abilinnapea Eha Võrk tõdes IX Linnade ja Valdade Päeval peetud ettekandes, et kohalike omavalitsuste tulu kavandatud viisil suurendamine maamaksuvabastustest tingitud tulubaasi vähenemist ei korva.

„Maamaksuvabastus vähendab kohaliku omavalitsuse tulubaasi ning tulubaasi osaliseks taastamiseks on paljud omavalitsused tõstnud maamaksumäära maksimumini, mis on 2,5% maa maksustamishinnast,“ ütles Võrk.

Tallinna linna maksutulude kogusummast moodustab maamaks vaid 8,8 %. Abilinnapea juhtis tähelepanu asjaolule, et Riigikontrolli arvates on maamaks ühtlasi kõige suuremate kuludega hallatav maks.

„Riigikontrolli meelest tuleb riigil maamaksu määramist ja menetlemist oluliselt lihtsustada,“ ütles Võrk. „Riigikontroll leidis, et 2013. aastast rakenduv kodualuse maa maksuvabastus töötati välja kiirkorras, kuna seda nõudis valitsusliidu lepe. Ühtegi analüüsi selle kohta, kas seadus on plaanitaval kujul üldse rakendatav ja milliste kuludega on seda võimalik rakendada, ei tehtud.“

Maamaksuvabastuse rakendamiseks puudub analüüs, maamaksuseaduse muudatused on riigi poolt kiirustades ette valmistatud ning seadus käsitleb koduomanikke kaasomandi ja korteriomandi puhul ebavõrdselt, nentis Võrk. Lisaks on koduomaniku maamaksusoodustuse väljaarvutamine endiselt omavalitsuste kanda.

Võrk tõdes, et suurlinnades ja nende lähivaldades annab maamaksuvabastus koduomanikele märkimisväärse kokkuhoiu. „Viimsi elanik võidab oma koduõue 1000 m² pealt arvestuslikult 160−384 eurot, Saku elanik 70−120, pärnakas 200st rohkem kui 500 euroni, Tallinna elanik kuni 700 eurot, pealinna kallimates piirkondades veelgi enam.“

Võrgu sõnul võib maamaksuvabastust regionaalpoliitiliselt käsitleda pigem soodustusena omanikele linnades ja teistes tiheasustusega piirkondades. Sama on märkinud ka Kaido Kama 6. detsembri 2012 Maalehe artiklis „Äraspidine regionaalpoliitika Eesti moodi“.

„2013. aastal on Tallinna linnas maamaksust vabastatud ca 150 400 koduomanikku kogusummas 9,6 miljonit eurot,“ ütles Võrk. „Suurim maamaksuvabastus on 8661 eurot, väikseim 0,25 eurot ja keskmine maamaksuvabastus 68,17 eurot.“

Võrk nentis, et maamaksu kogumiseks vajalikud alusandmed tuleb kohalikul omavalitsusel koguda mitmest erinevast riiklikust registrist ning need terviklikuks andmebaasiks siduda. „Seetõttu peab iga kohalik omavalitsus leidma vahendid ja võimalused, kuidas nn kodudega kinnistud igal aastal tuvastada ning nende osas maksuvabastuse suurus välja arvutada. Lisanduvad muud tehnilised probleemid, mis on tingitud riiklike registrite erinevast arendamisest.“

Võrk tõi näiteks, et Tallinnas tuvastati ca 18 000 maakasutuse puhul aadressandmete mitteühilduvus registrites. „Käsitsi üle kontrollimist vajasid ka näiteks äriregistris olevad omandiosade andmed. Kokku esitas Tallinn Maksu- ja Tolliametile 1. veebruariks 2013 ca 265 000 maakasutuse kirjet.“

Koduomanike maamaksuvabastuse tõttu jääb linnal 2013. Aastal laekumata tulu ca 9,6 miljoni euro ulatuses. Käesoleval aastal jõustunud seadusesätte kohaselt on vabastatud ka riigi omandis olev ühiskondlike ehitiste maa sihtotstarbega maa, mille tõttu maksulaekumised Tallinnas vähenevad veel ca 0,3 milj ulatuses.

„Maamaksuvabastusest tingitud tulubaasi vähenemisest umbes 5,3 miljonit eurot jääb Tallinnas kompenseerimata,“ nentis Võrk. „Maamaksuvabastusest tuleneva saamata jääva tulu korvamiseks tuleb tulumaksust kohalikele omavalitsustele laekuvat protsenti suurendada selliselt, et tulumaks kompenseeriks maamaksuvabastamisest tingitud tulubaasi reaalse vähenemise.“

Allikas: Tallinn.ee

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

09.-12.09.2024 Kinnisvara ABC