Ekspert: kinnisvara ostmiseks pole halb hetk, kuid ärge makske “homset hinda”

ERR / Eesti RahvusringhäälingKinnisvarahinnad on viimasel ajal jõudsalt kerkinud, kuid sellele vaatamata pole praegu halb aeg kodu ostmiseks. Arvestada tuleks vaid seda, et praegune kiire hinnatõus ei pruugi lõputult jätkuda, ütles kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

“[Kinnisvara] ostmiseks ei ole paha aeg. Kui inimene läheb kodu ostma ning leiab objekti, mis vastab tema vajadustele ja hind on ka normaalne, siis tasuks osta küll,” rääkis Toompark Vikerraadio saatele “Uudis+”.

“Küll aga peaks tänane ostja arvestama sellega, et maksta ei tohiks homset hinda. Ostja ei tohiks arvestada sellega, et senine hinnatõus jätkub veel ja veel,” lisas ta.

Maa-ameti andmeil kerkis ühe ruutmeetri keskmine tehinguhind esimeses kvartalis aastatagusega võrreldes Tallinnas 17% 1419 euroni ning Tartus 16% 1141 euroni.

Toomparki sõnul on hinnatõusu põhjused praegu suhteliselt samad, mis aasta aega tagasi.

Üheks põhjuseks on madal intressimäär. “Eluasemelaenu intressimäär, mida praegu klientidele pakutakse, on 2,5%. See on kõigi aegade madalaim intressimäär,” märkis ta.

“Selle kõrval on pangad valmis hoogsalt laenusid juurde andma ning inimeste palgad on tõusnud. /…/ Kui palka tuleb juurde ning inimestel on vajadus olemas, siis soetatakse ka elamispinda,” märkis Toompark.

Lisaks tegutsevad turul kinnisvarainvestorid, kes ostavad kortereid väljaüürimiseks.

Suurim kasv Lasnamäel ja Mustamäel

Toompargi sõnul on kõige enam kasvanud ühe- ja kahetoaliste korterite hinnad ning tehingute arv. “Tüüpiliselt on väikesed korterid need, mis turu ülekuumenemise juures hästi kaubaks lähevad,” lisas ta.

Piirkondade puhul on palju räägitud Kalamajast, kuid Toompark kinnitas, et Tallinnas on tehingute kasv olnud kõige suurem hoopis Mustamäel ja Lasnamäel.

Toompark rääkis, et kui hinnad kõrvale jätta ning vaadata ainult tehingute arvu, siis on praegune olukord ebamõistlik.

“Kui tehingute arvu juurdekasv on stabiilselt 15-20% ning Tallinnas on aasta jooksul käibes kuskil 5,5% elamufondist ja Tartus isegi veidi enam, siis see on juba märk, mis näitab, et tehinguid tehakse ebamõistlikult palju,” selgitas ta.

“Palo idee on vastutustundetu”

Värske majandusminister Urve Palo ütles tänasele Postimehele antud intervjuus, et tema hinnangul oleks üüriturule vaja munitsipaalüürikortereid, mis oleks üheks lahenduseks kiirelt vananevale elamufondile.

Toompark ei pea seda heaks mõtteks. “Minister võiks teemasse rohkem süveneda. Meie probleem ei ole üürituru puudumine. /…/ Üüriturg eksisteerib täiesti,” toonitas ta.

“Küll tuleb 100% nõus olla sellega, et meil on vaja juurde värsket elamufondi. /…/ Aga kui arendajad toovad uusi elamispindu turule, siis küll erasektor suudab neid jaotada,” ütles Toompark.

“Eestis on terve hulk väikeinvestoreid, kes üürivad kortereid välja. Uuriturg areneb /…/, lepingute kvaliteet paraneb, üürnike ja omanike suhted paranevad. Hakata läbi munitsipaali turgu erasektorilt ära kaaperdama on suhteliselt vastutustundetu.”

Toimetas
Oliver Kahu

http://uudised.err.ee/v/majandus/b63f50f0-fff5-4316-beab-4cdf9646cefd

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

20.11.2024 Üüriinvesteeringute finantsanalüüs