Eesti kinnisvaraturg on väga tagasihoidlik, umbes nagu patsient, kes on koomas, aga näitab esimesi elumärke, ütles kinnisvaraekspert Tambet Tiits tänasel konverentsil.
Tallinnas täna toimuval iga-aastasel rahvusvahelisel kinnisvarakonverentsil osalenud Tiits rääkis ERRi raadiouudistele, et praegust olukorda iseloomustab stabiliseerumine hindade, üüride ja vakantsuste tasemel.
“Usume ja loodame, et ees seisab mõõdukas tõus, aga ilmselt peab olema väga selgelt teadlik sellest, et riskid säilivad – on eraisikutel suured probleemid, mitte ainult nendel, kes on jäänud võlgadega hätta, aga ka neil, kes seni väga kenasti ja korralikult maksavad oma hüpoteeki, ehk riskid säilivad,” rõhutas ta.
Tiitsu sõnul soovib ta jahutada ajakirjanduslikku optimismi. “Kui Tallinna suguses Euroopa riigi pealinnas võetakse kaks-kolm maja ette ja kui see on meie aastane uute korterite turumaht, siis see on ikka väga tagasihoidlik. See on umbes selline patsient, kes on koomas, aga näitab esimesi elumärke,” märkis ta.
Ekspert möönis, et võib-olla on uusi maju pisut enam, kümmekonna ringis, kuid seda ei ole ikkagi kuigi palju.
Teised spetsialistid on optimistlikumad
Samas näevad paljud kinnisvaraspetsialistid olukorda optimistlikumalt. Eesti kinnisvarafirmade liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel märkis, et oleme august läbi, ja avaldas muret, et tõus võib isegi liiga kiire olla.
“Kui me vaatame statistikaameti kõige värskemaid andmeid, siis tehingu väärtus septembrit oktoobriga võrreldes tõusis seitse protsenti ehk siis keskmine ruutmeetrihind 14 400 kroonilt 15 500 kroonile,” tõi ta välja.
Ka kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark leidis, et raha on rohkem liikuma hakanud. “Kui meil ühest küljest on nii eraisikutel kui ettevõtetel meeletu hulk, 160 miljardit krooni hoiuseid kuskil pankades seismas, mis väga madalat intressi kannavad, siis see raha otsib ühest kohast mingit väljundit ja teisest küljest on pangad – ei saa nüüd päris öelda, et laenukraanid lahti keeranud, aga suundumus on sinnapoole, et laenu antakse rohkem kui mingi aeg tagasi”.
Nii Tõnis Rüütel kui Tõnu Toompark tõid kinnisvaraturu elavnemise näiteks Tallinna, kus arendajad on korraga üsna palju ehitama hakanud. Toomparki sõnul on turg aktiivsem kesklinnas, Põhja-Tallinnas ja Kalamajas.
Artikli autor on Uku Toom. Artikkel ilmus 05/11/2010