Ekspert: normaalse riigi kulud ei tohiks elust kiiremini kasvada

Eesti Ettevõtluskõrgkool MainorUuest aastast tõuseb maamaks Tartus kahekordseks. Ettevõtluskõrgkooli Mainor õigusõppejõu Janus Paurmani sõnul on arusaamatu, et riigil või omavalitsusel ei piisa majanduskasvuga samas tempos suurenevast eelarvest ning pidevalt üritatakse maksutõusudega raha juurde pigistada.

Janus Paurmani sõnul suureneb riigieelarve igal aastal koos majanduskasvuga ning nende vahenditega peaks hakkama saama, mitte otsima pidevalt viise, kuidas rohkem saada. “Riik ju ise suures plaanis raha ei teeni, vaid maksud kogutakse ettevõtjatelt ja lõpuks lõpptarbijalt,” rääkis Paurman.

“Populistlikult võib ju rõõmustada, et rikastelt ettevõtjatelt tulebki raha ära võtta, aga kui ettevõtlusega seotud makse tõstetakse isegi kaudselt, siis ei jää ükski aktsiis ettevõtja tasemele pidama. Tegelikult katavad vahe ikkagi lõpptarbijad. Inimesed võivad teenida rohkem, aga koos maksutõusudega kasvab inflatsioon ning sisuliselt tammume paigal,” ütles Paurman ja lisas, et tarbijahinnad on viimase aastaga tõusnud tervelt 4,4 protsenti.

Paurmani sõnul peaks pidev kiusatus makse tõsta olema valijale indikatsioon, et midagi tehakse valesti. “Valimiste eel üldjuhul makste tõsta ei julgeta. Samas hautakse praegu iga partei kontoris välja järjest uusi ning majandusteoreetiliselt jaburaid asju, mida inimestele niiöelda tasuta, aga tegelikult nende oma raha eest jagada,” lisas Paurman.

“Tegelikult peaks riik maksutõusude asemel tegelema efektiivsema juhtimise ning tõhusama maksude kogumisega, mitte paaniliselt otsima, kellelt pidevalt puudujääv osa lisaks näpistada,” põrutas Mainori õppejõud.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC