Kiiresti arenev Hoiu-laenuühistute (HLÜ) turg Eestis vajab täiendavat reguleerimist riigi poolt, arvab Eesti Arengu HLÜ juht ja ERE Grupi juhatuse esimees Maksim Sorokin. Eesti Panga andmetel kasvasid hoiuste mahud viimase aastaga riigi finantsturu selles sektoris peaaegu 20 miljoni euro võrra ning selleks, et tagada hoiustajate vahendite täielik säilivust, on riigil vaja kehtestada uued nõuded sellistele ettevõtetele.
ERE Grupi juhi arvates oleks HLÜte turu tõhusaks reguleerimismeetodiks hoiu-laenuühistute põhikapitali minimaalse mahu suurendamine 25 tuhandest 100 tuhande euroni ning samuti nõuete karmistamine selliste ühistute asutajaliikmete arvu osas. Sorokini arvates on vaja asutajate arv viia minimaalselt 50 inimeseni.
„Me arvame, et HLÜde populaarsuse aktiivne kasv näitab tarbijate usaldust selliste investeerimisinstrumentide vastu ning seda usaldust on vaja õigustada. Just seepärast otsustasime tulla välja omapoolsete ettepanekutega täiendava reguleerimise suhtes selles sektoris,“ lausus Maksim Sorokin.
Eesti Panga andmetel on hoiuste maht Eesti hoiu-laenuühistute arvetel kasvanud 2010. aasta praktiliselt nullist tänaseks 60 miljonini. Seisuga august 2016 tegutsesid riigis 20 HLÜd, mille liikmete arv ulatas 9000 inimese märkeni.
Kuigi hoiuse mahud selles sektoris moodustavad vaid 0,5% analoogsetest mahtudest panganduse sektoris, tuleb riigil hoolitseda ka HLÜde hoiustajate eest.
„Praegu jagavad kõiki finantsriske omavahel HLÜd ise ning samuti nende hoiustajad. Olukorras, mil aina rohkem ettevõtjaid hakkab sellest valdkonnast huvituma, on vaja selgeid kriteeriume, mis saaks vähemalt takistada kohusetundetute mängijate tekkimist sellele turule,“ arvab Sorokin.
ERE Grupp on 2005. aastal asutatud ettevõtete grupp, mis tegeleb finantsteenuste ja laenude pakkumise, äriprojektide rahastamise ja kinnisvarasse investeerimisega. Ettevõtete grupi finantstegevuse valdkonnaks on traditsioonilised ettevõtluse valdkonnad – kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus.