Hinnalangus augustis süvenes

Eesti PankTarbijahindade alanemine augustis süvenes, jõudes aastavõrdluses 0,7%ni. Juuliga võrreldes langes hinnatase statistikaameti teatel 0,3%. Tarbijahindade langus kiirenes peamiselt energia hinna alanemise, kuid ka toiduainete odavnemise tõttu. Euroala ühtlustatud tarbijahindade inflatsioon pidurdus Eurostati esialgse hinnangu kohaselt augustis 0,3%ni. Euroalal tervikuna põhjustas inflatsiooni aeglustumist samuti valdavalt energia odavnemine.

Eesti kodutarbijate jaoks odavnes energia augustis aasta varasema ajaga võrreldes 4,7%. Sellesse panustasid mootorikütuse ja soojusenergia, kuid kõige enam elektri hinna langus. Elektri hinnatase elektribörsil oli tänavu suvel madal samas kui eelmisel aastal hoidsid elektri hinda kõrgel tootmiskatkestuste tõttu piiratud tootmisvõimsus terves Baltikumis ning ebapiisav ligipääs Skandinaavia elektriturule. Elektri börsihind oli seejuures Eestis augustis 30% madalam kui Lätis ja Leedus.

Toiduainete hinnatase maailmaturul on langenud alates maikuust. Rahvusvaheline Teravilja Nõukogu andis juulis-augustis hinnangu teraviljade oodatavale saagikusele maailma eri piirkondades, mille järgi ulatub tootmine kõigi aegade suurima mahu lähedale. See soodustab teraviljade edasist hinnalangust. Lisaks sellele jätkub kevadel alanud puu- ja köögiviljade hinnalangus, sest hinnad kohanduvad endiselt allapoole eelmise aasta kõrgelt tasemelt, mida tingis aiasaaduste kasvuks ebasoodne ilm.

Lähiajal kandub arvatavasti Venemaa kehtestatud toiduainete impordikeelu mõju üle tarbijahindadesse, sealhulgas liha, kala, puuvilja ja piimatoodete hindadesse. Venemaa turu sulgemine osale toiduainetele on praegu avaldunud eelkõige toorpiima kokkuostuhindade languses. Seetõttu ilmselt raugeb augustis veel jätkunud kiire piima ja piimatoodete hinnakasv. Ülemäärase hinnalanguse tõkestamiseks on Euroopa Liidus otsustatud kasutada turukorraldusmeetmeid nagu eraladustamine ja sekkumiskokkuost, mis võimaldavad turgu mõnevõrra stabiliseerida.

Alusinflatsioon augustis palju ei muutunud. Teenused ilma sideta kallinesid 2,2%, kuid koos sideteenuste 3,8% odavnemisega vaid 1%. Teenuste hulgas pidurdus enim puhkusereiside ja majutusteenuste hinnakasv, samas kui üüri hinnakasv oli endiselt kiire, küündides 13%ni Tööstuskaupade hinnad pöördusid juba juunis langusesse ning sellele järgnevatel kuudel on hinnalangus püsinud. Hinnalangus on sel ajal hõlmanud eelkõige püsikaupu – autosid ja koduelektroonikat.

thi2

thi1

Rasmus Kattai
Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

14.11.2024 Korteriühistu revisjonikomisjoni töö korraldamine