Uus mõiste – hollandi oksjon – on uus ja värskendav mõiste Eesti kinnisvaraturul. Rime Kinnisvara võib lugeda ennast nn. hollandi oksjoni “maaletoojaks”, kasutades meetodit kinnisvara müümisel esmakordselt Eestis juba aastal 2008.
Pärit on mõiste tõepoolest Hollandist, kus meetodit kasutatakse peamiselt tulpide hulgi müümisel. Hollandi oksjon kui suhteliselt kiire müügimeetod on levinud ka paljudes teistes maailma piirkondades ning põhimõtteliselt saab seda kasutada mistahes kaupade müümisel. Peamiselt on ta suunatud siiski kaupadele, mille müügiperiood on piiratud kauba atraktiivse (loe: kaubandusliku) välimuse lühikese säilivusaja tõttu.
Hollandi oksjonit ehk “tagurpidi oksjonit” kasutatakse kinnisvara müümisel mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas, kuid mitte eriti tihti. Eesti kinnisvaraturul on sel viisil vara müümine tekitanud palju elavust ja rohkesti tagasisidet. Tähelepanuväärne on fakt, et pea-aegu kõik läbiviidud kinnisvara hollandi oksjonid Eestis on lõppenud edukalt. Peamiselt suure tähelepanu osaliseks saamise tõttu, mis tihedas konkurentsis on väga oluline. Eduka lõpptulemuse saavutamisel ei saa alahinnata ka professionaalset ettevalmistustööd ja turundustegevust. Rime Kinnisvara meeskonnas on oksjonispetsialistiks ja läbiviijaks atesteeritud kinnisvaramaakler Ainar Lampe, kellel tänaseks olemas mitu edukat kogemust majade ja korterite müümisel hollandi oksjoni meetodil. Rime Kinnisvara huvitaval algatusel on olnud ka järgijaid – meile teadaolevalt on tänaseks meetodit kui tavapärasest erinevat müügitehnikat rakendatud mitmel korral ja mitte ainult kinnisvaraturul.
Tänaseks on Rime Kinnisvara viinud läbi mitu edukat hollandi oksjonit, mille lõpptulemustega on jäänud rahule kõik osapooled. Muuhulgas on hollandi oksjonit kasutatud Rime Kinnisvara enda poolt arendatud ja ümberehitatud Luha 16 (Tallinn), paikneva korterelamu korterite müümisel aastal 2008, Pärnus asuvate korterite müümisel, mis paiknevad Paju tänaval uues korterelamus ning suhteliselt uue, kaasaegse eramu müümisel Tallinnas, Pirital, Jumika tänaval. Viimane läbiviidud oksjon korraldati juulis 2011 moodsa arhitektuurilise lahendusega, Tallinna lähistel Murastes asuva majaosa müümiseks. Oksjoni korraldusega tegeles Ainar Lampe, lõpptulemus oli edukas ning kõiki osapooli rahuldav – maja müügiperiood (oksjoni algusest kuni tehingu realiseerimiseni) oli 30 vaid päeva.
Hollandi oksjoni puhul on tegemist meetodiga, mis erineb oluliselt teistest müügitehnikatest. Kogu protsessi läbiviimine eeldab oksjoni korraldajalt põhjalikke teadmisi nii müügi- kui turundusalalt, tavapärasest erinevat müügi ettevalmistamist ning väga head turutunnetust. Seega – oksjoni korraldamine kinnisvarale erineb tavamüügist ning kogu protsess seab müüdavale varale teatud eritingimusi. Oksjoni lõpptulemus peab vastama nii korraldaja, vara müüja kui ka ostja ootustele. Iga vara müümisel lepitakse kokku oksjoni reeglid ning erinevate objektide puhul on ka reeglid erinevad. Peamisteks kokkulepeteks on kindlasti müüdava kauba alghind ja lõpphind, oksjoni perioodi kestus, alghinna muutuse suurus ja hinna muutuse sagedus. Olenevalt vara (loe : kinnisvara) tüübist võib hinna langetamise sagedus olla väga erinev – 1 kord päevas, 1 kord nädalas (näiteks kokkulepitud nädalapäeval teatud kellaajal) ja miks ka mitte – 1 kord tunnis! Seega – kõik oleneb kokkulepetest kauba omaniku ja müüja vahel.
Oksjon lõpeb müüdavale varale kirjaliku broneerimislepingu sõlmimise päeval, lepingus fikseeritakse lepingu päeval kehtiv oksjonihind, mis jääb ka ostetava eseme müügihinnaks.
Huvitavaks teeb kogu protsessi asjaolu, et hinna kujunemine kogu oksjoni perioodi vältel on jälgitav internetis Rime Kinnisvara kodulehel.