Märtsi keskpaigas jäi mul teise poole passiivsuse tõttu sõlmimata väljapakutud kihlvedu kinnisvaraturu prognoosi osas. Prognoosisin, et korteriomandite keskmine ruutmeetrihind langeb aastaga Eestis ja Tallinnas 20% ning tehingute arv väheneb 15%.
Asja lihtsustamiseks sai tehtud lineaarne prognoos – hindade ja tehingute sirgjooneline langemine prognoositud tasemele. Ilmselgelt on reaalne elu keerukam, kus tõusudele järgnevad langused. Oluline on, et ennustatud sai üldist turu liikumise suunda, mitte täpset rada, mida mööda selle tulemuseni jõutakse.
Tehinguid prognoosist vähem
Oktoobris sõlmiti Eestis 1224 korteriomanditehingut, mis on märksa vähem, kui prognoositud näitaja 1309. Tallinna tehingute arv oli umbes-täpselt prognoositud tasemel – tehinguid tehti 535, prognoositud näitaja oli 532.
Septembri kokkuvõtet tehes tõdesin, et tehingute arvu langus on pidurdumas. Täna tuleb tunnistada, et langus jätkub siisku jõudsalt – oktoobris sõlmiti Eestis 32% vähem korteriomanditehinguid, kui aasta varem. Tallinna tehinguarvu languseks oli 29%.
Hinnad prognoosist kõrgemal
Oktoobrikuine Eesti keskmine korteriomanditehingu ruutmeetrihind oli 14 642 krooni. See on 2,1% prognoositust kõrgem. Tallinna keskmine tehinguhind ületab prognoositut kõigest olematu 0,7% võrra. Tallinna keskmine tehinguhind oli oktoobris 20 397 krooni.
Aastataguse ajaga võrreldes on Eesti keskmine korteriomanditehingu ruutmeetrihind langenud 15%, Tallinna hinnalanguseks on 13%. Võrreldes oga tipphindadega 2007. a. märtsis on keskmised korteriomandi tehinguhinnad langenud nii Eestis kui Tallinnas 24%.
Kokkuvõtteks
Oktoobrikuine Eesti korteriomanditehingute arv on juba prognoositud 2009. a. märtsi tasemel. Keskmine tehingute hinnatase aga tuleva aasta märtsiks prognoositust märksa kõrgemal.
Selleks, et reaalsed hinnad jõuaksid prognoositud tasemele peavad need veel langema Eestis 9,6 ja Tallinnas 8,3%. See tähendab, et eeloleva viie kuu jooksul peaksid hinnatasemed langema pisut alla 2% kuus. Arvestades aga, et seni on hindade prognoos üsna täpne olnud, ei tohiks selline hinnalangus vähetõenäoline olla.
Endiselt tuleb tõdeda, et hinnaliikumised ei olegi turu seisukohalt nii olulised. Eelkõige teeb muret tehingute arvu taaskord kiire vähenemine. Seni kuni tehingute arv langeb ei ole lootust, et hinnalangus peaks peatuma.
Korteriomanditehingute arv ja prognoos
Korteriomanditehingute m2 hind ja prognoos
Vaata ka eelmisi kokkuvõtteid
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (1. osa)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (2. osa)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (3. osa)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (4. osa – mai kokkuvõte)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (5. osa – juuni kokkuvõte)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (6. osa – juuli kokkuvõte)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (7. osa – augusti kokkuvõte)
- Kui ma oleksin kihla vedanud… (8. osa – septembri kokkuvõte)