Suvituslinnades aktiveerub üüripindade turg
Kliendid huvituvad suvemajadest ja mereäärsetest kruntidest
Suvi, mida Eestis ka paariks kesiseks suusailmakuuks kutsutakse, tekitab kinnisvaraturul vastakaid suundumusi. Ühelt poolt soovivad inimesed aastasest rabelemisest puhata ja aja maha võtta, teisalt on suvi ainuõige aeg näiteks maa või maja ostuks.
Jaanipäevaeelsest nädalast alates võib aastast aastasse märgata, kuidas kinnisvaraturg vajub suveunne. Sellest virgumiseks kulub sõltuvalt vihma-päikese suhtest kuu kuni poolteist.
Osalt tähendab see ka kinnisvaraga jändamisest ajutist loobumist. Kui kliendil on valida, kas minna maakleriga järjekordset objekti üle vaatama või peesitada päikesepaistelisel rannal, siis valib ta viimase. Õnneks pole sel “suvel” maakleritel seda muret veel olnud.
Nii näiteks väheneb suveajal korterite ostmine. On ju korter suhteliselt standardiseeritud toode ja nende valik turul kuude lõikes muutub suhteliselt vähe. Kuivõrd firma otsustajadki puhkavad, siis võib tehingute arvu vähenemist täheldada ka äripindade turul.
Kuid ainult suvi annab võimaluse hinnata ümbruskonna loodusilu näiteks plaanitava maja- või maaostu puhul. Siia hulka kuulub ka suvilate ostmine, millele hakatakse suvehakul üha enam tähelepanu pöörama.
Üüripindade turg aktiveerub kevadel ja suve alguses suvituslinnades. Tallinlased otsivad väljapääsu linnamelust ning on paariks kuuks näiteks Pärnus või Haapsalus korteri üürimise eest nõus korralikke summasid maksma. Pealinnas on ainult suveperioodiks korteri väljaüürimisest huvitatud väga vähesed üürileandjad – siin oodatakse pikaajalisemaid kliente.
Tallinna enda üüriturg taastub suve teisel poolel, mil ettenägelikumad õppurid hakkavad endale elukohta otsima. Plahvatuslikult suureneb Tallinna üürituru nõudlusepool septembris, kus ka hilinenud õppurid suverammestusest või pohmellist ärkavad.
Kinnisvaraturu suvise aktiivsuse suur mõjutaja on laenuturg. Möödunud aastat mäletavad paljud kinnisvarasoetajad kui laenuturu avanemise aastat, mis tõttu kestis aktiivne kauplemine ka suvel. Kahjuks või õnneks ei ole sel aastal sellist olulist tõuget kusagilt tulnud ja kinnisvarainimesetelgi avaneb võimalus end välja puhata.
Artikkel on avaldatud 20.06.2001 väljaandes Eesti Päevaleht – http://www.epl.ee/artikkel.php?ID=85161