Kaamos Ehituse juht Keit Paal: Ehitusturg on muutuses, kuid ilmutab positiivseid märke

Kuigi ehitusturgu varjutavad mitmed riskid, on lähitulevikus lootust kasvule. Tänased muutused ning väljakutsed sillutavad teed turuosalistele, kes suudavad ehitushangetes rakendada kliendiga allianssmudelit, leiab Kaamos Ehituse juht Keit Paal.

Eesti ja Läti ehitusturud on madalseisus, kuid Kaamos Ehituse juhi Keit Paali sõnul on põhjust optimismiks. “Ehitusturul on ruumi neile, kes suudavad leida keerulistes oludes lahendusi ning pakkuda tellijale enamat, olles valmis panustama kvaliteeti ja keskkonnasõbralikesse lahendustesse,” rääkis Paal.

Statistikaameti andmetel on ehitusmaht 2024. aastal kukkunud Eestis 4 % ja Lätis 6%. Enim on sektorile avaldanud mõju ehitushindade ja intressimäärade tõus ning tarbijate kindlustunde vähenemine.

Kuigi viimasel aastal on hinnatõus olnud mõõdukas – Statistikaameti andmetel on ehitushinna indeks kerkinud 2024. aasta kolmandas kvartalis aastataguse perioodiga võrreldes Eestis 1,8% ja Lätis 2,1% –, on sektori väljakutseks jätkuvalt kallinevad ehitusmaterjalid ja kõrged intressimäärad, mis pidurdavad investeeringuid. “Mahupõhiste materjalide hinnad stabiliseeruvad, aga teiste ehitusteenuste ja -materjalide hinnad jätkuvalt kerkivad,” prognoosis Paal.

2025. aastast jõustuvad Eestis mitmed maksumuudatused, sealhulgas tulumaksu tõus ja käibemaksu muudatused, mis suurendavad ettevõtete kulubaasi. Lisaks tõusevad notaritasud ja kütuseaktsiis, mis mõjutavad logistikakulusid. Paali sõnul sunnib see ettevõtteid otsima efektiivsemaid ja nutikaid lahendusi, et säilitada konkurentsivõime.

Kaamos Ehituse juhi sõnul mõjutab hinnatõus eeskätt spetsiifilisemaid ja keerukamaid objekte, kus kvaliteetsest oskustööjõust on juba täna puudus. „Lihtsamate ehitustööde puhul on konkurents tihe ja tööjõudu leidub, kuid nõudlikumate projektide puhul hakkab esile kerkima puudus professionaalidest, kes suudavad pakkuda keskkonnatõhusat ja kõrget insenertehnilist kvaliteeti,“ tõdeb Paal.

Ehkki väljakutseid jagub, näeb Paal ka rohkelt võimalusi. „Kui ettevõtted suudavad olla paindlikud ja avatud koostööle, siis on võimalik kasvatada usaldusväärsust ja pakkuda klientidele lahendusi, mis vastavad tänapäeva vajadustele. Lõpuks sõltub edu sellest, kuidas suudame kriisidest õppida ja kohaneda,“ räägib ta.

Nutikatest ja tänapäevastest lahendustest, mis tagavad konkurentsivõime ehituses, toob Paal näiteid Kaamose viimase aasta projektidest. “Oleme teinud koostööd Frammiga ja kasutanud tehases valminud kompleksseid ruumilisi betoonelemente, mis võimaldavad ehitusel hoida kokku nii aega kui keskkonnakoormust. Elukondondlikus arendustes oleme võtnud kasutusse korterisisete tehnosüsteemide projekteerimise ja koondamise ühte blokki. VEHO raskesõidukite keskuse ehitusel kasutasime aga uusi töövõtteid varjatud tööde skanneerimiseks, millest saadud kogemusi plaanime rakendada ka tulevates projektides,” selgitas Paal.

Kuigi erasektori ja avaliku sektori nõudluse kasv sõltub suuresti üldisest majanduskeskkonnast, on Paal kindel, et kohusetundlikud ja tulevikkuvaatavad ettevõtted leiavad turul oma koha. “Vaatamata turu seisule on Kaamos Ehitus 2023. aastaga võrreldes käivet kasvatanud ja järgmiseks aastaks prognoosime sarnast käibe mahtu. Märgid näitavad, et intresside langus sillutab juba teed uutele investeeringutele ja 2025. aastal pakub uut hingamist ka ehitusturule.

Seda toetavad Statistikaameti andmed, mis näitavad, et vaatamata keerulistele majandusoludele on ehitussektori kindlustunne mõlemas riigis pisut paranemas.

Kaamos Ehituse juht lisas, et tulevikuplaanides peab ehitussektor vaatama kaugemale traditsioonilistest meetoditest. „Alliansi põhimõtetel põhinev koostöö ja varajane planeerimine võivad tuua vastastikust kasu. Leiame kliente, kes on valmis jagama nii riske kui võite“, rõhutas Paal.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.12.2024 ChatGPT ja tehisintellekti koolitus kinnisvaramaakleritele