Juhuse tahtel on mitu inimest pöördunud minu poole küsimusega, kus küsitakse nõu selles osas, kas müüa täna korter või oodata? Ehk kas korter müüa või anda üürile?
Nagu enamusele taolistele tulevikuarenguid puututavatele küsimustele, siis ei ole sellelegi ühest vastust.
Hinnad on täna põhjas
Täna tundub, et elamispindade turg on põhjas. See tähendab, et hinnad on jäänud püsima ja enam ei lange. Seega on raske anda soovitust kinnisvara müüa hinnapõhjast. Tundub ju parem mõte veel oodata ja saada osa võimalikust hinnatõusust.
Kuid kas hinnatõus tuleb?
Soome lama praktika näitas, et elamispindade hinnad langesid 4 aastat, 4 aastat püsisid põhjas ja 4 aastaga tõusid absoluutnumbris languse-eelsele tasemele.
Eesti elamispindade hinnad hakkasid langema 3 aastat tagasi 2007. a. aprillis. Languseperiood on olnud 2,5-3 aastat.
Kui meie kinnisvaraturu arengud jälgivad Soome malli, siis on ees ootamas mitme aasta pikkune periood, kus hinnatõusust väga unistada ei tasu.
Mida järeldada?
Kui laenukohustused on kukil ja eelarve on pingeline, siis ei ole mõtet liigselt punnitada. Sellisel juhul on mõistlik pigem täna kinnisvara müüa. Kiiret kasu kinnisvara hinnatõusust vaevalt on võimalik teenida.
Kui otsest ora kusagilt pehmest kohast torkimas ei ole, siis võiks võtta riski ja korteri välja üürida. Selle juures tasub arvestada, et väljaüürimine ei ole ainult tulu, vaid sellega kaasnevad ka kulud – maksud, üürniku leidmine, vakantsus, amortisatsiooni katmine…
Korteri väljaüürimise juures peab mõistma, et üüritulu on üsna napp. Üüriäri on aastate jooksul põhinenud ja põhineb kindlasti lähitulevikus lootusel (kuid mitte teadmisel!), et väljaüüritava korteri hind aastate jooksul tõuseb.
Kindlasti ei ole mõtet lasta korteril tühjana seista, et võimalikust hinnatõusust osa saada. Võimalik(!) hinnatõus ei saa kindlasti olema kiire, et ei tasuks “iga senti korjata” ja üüritulust osa saada.
Ootused euro saabumisel tulevasse hinnatõusu võivad jääda miraažiks, mis napilt käesirutuse kaugusel kajub. Euro on tore ja toetab majandust, kuid mõju kinnisvaraturule jääb kardetavasti kaugeks.
Äkitsi võib kinnisvaraturul tekkida ajutisi ja raskestiprognoositavaid emotsionaalseid laineid, mida euro kaasa toob. Samahästi aga võib see hinnatõusu asemel võib olla müügilaine, mille taga seisavad euro-illusioonis elavad kinnisvarainvestorid.
Kokkuvõtteks
Kindlasti peab kinnisvara hoidmise või müümise küsimuse ees seisja läbi mõtlema, mida ta tegelikult tahab. Kas olemasolev tühi korter on tulus investeering, tülikas ballast, igakuist laenumakset nõudev kohustus või midagi muud.
Sellest lähtuvalt tulebki otsused probleemi ees seisjal endal teha.