Töötasapinna kõrgus kipub ikka standardne olema, kuigi me kõik pole ju ühest vormist tulnud…
Pealkirjas esitatud küsimust olen pidanud mitu korda endalt küsima, külastades köögisalonge ja mõõtes töötasapinna kõrgust. Enamasti kipub see jääma 90 cm kanti.
Teema hakkas mind painama ja kannustas uurima, millest see üldlevinud standard üldse tulnud on. Jõudsin seisukohale, et selle väljatöötamisel on arvestatud inimese keskmist pikkust. Müüt räägib veel, et keegi 183 cm pikkune prantsuse arhitekt oli enese kasvu järgi kavandanud kõik n-ö euro-inimese kodu dimensioonid.
Inimesed on paraku eri pikkusega ja selline standard tundub rõhuvalt ülekohtune. Meenutab isegi veidi nõukogude aja kitsaid elamispinnanorme. Nõukogude inimene oli ju ka nagu joonlauaga mõõdetult ühepikkune.
Kas selle üle on mõtet arutleda? Usun, et mitmed lugejad on pidanud pliidi ees küürutama või kikivarvul seisma, ja olen veendunud, et see ei ole kuigi mugav ega ka tervislik. Kas alternatiive oleks? Tegelikult on küll. Tundub, et üks põhjus, miks tööpinna kasutajale mugavast kõrgusest ei räägita, on asjaolu, et see baseerub köögiseadmete moodulitel, ja need on enamasti ühekõrgused.
Aga vähemalt keskmisest kallimate köökide müüjatel on ometi varuks mitu viisi, kuidas kliendile õiget töökõrgust pakkuda. Saksa ja Itaalia tootjatel on sel eesmärgil kaks kuni kolm kapimooduli kõrgust, neli soklikõrgust (7, 10, 15 ja 20 cm) ja veel mitme paksusega töötasapinnad (1, 4 ja isegi 10 cm). Selliste variantide puhul on konsultandil juba rohkem mänguruumi, et kliendi mugavust ja mõistlikku tööpinna kõrgust silmas pidades hea köök planeerida.
Järgmine küsimus: kas kõigi tegevuste jaoks köögis on mugav üks ja seesama kõrgus? Vastus on kindlasti jah ja ei. Väikeses köögis ei ole mõeldav tööpinda mitmele kõrgusele planeerida. Pliidiplaadi kõrgus võiks olla madalamal kui üldine pind, sest siis saab toidu valmimist üle poti serva ilusti jälgida. Kraanikausi võiks kavandada seevastu isegi veidi kõrgemale.
Leidsin hästi vahva tööpinna kõrguse kalkulaatori. Sinna tuleb vaid enda pikkus sisestada ja vastuseks saab kolme kõrguse soovituslikud vahemikud. Samuti saab hinnata, kui palju sahtleid sellise kõrguse juures planeerida. Link on siin: http://noblessa.de/home/en/#/kuechenplanung/arbeitshoehen
Aga kui köögis toimetavad koos korvpallur ja pisike Pöial-Liisi? Eks see ole loomulikult ekstreemjuhtum. Kui köögis toimetavad eri pikkusega inimesed, tuleks ilmselt siiski arvestada nende keskmise pikkusega.
Peale selle on hiljaaegu veel eiratud üht kasulikku põhimõtet: mõistagi on hea paigutada ahjud, nõudepesumasinad, espressomasinad ja mikrolaineahjud silmade kõrgusele, et neid ei peaks käpakil või küürakil kasutama.
Loodan, et tekitasin küsimusi ja huvi köögi mõistlikumaks, mugavamaks ja, kõige tähtsam, tervislikumaks planeerimiseks. Inimene sööb ju iga päev ning kui köök on veidigi ebamugav, kasutame seda vähem, lösutame diivanil või tarbime kiirtoitu. Pigem veedaks tundide kaupa aega köögis ja elaks tervislikult!
Timm Rannu
Noblessa Köögid