Kesklinn on Tallinna kinnisvaraturu nõutuim ja samas ka kõige aktiivsem piirkond, kus alla 10 000 krooni suuruse ruutmeetrihinnaga ei saa naljalt isegi mitte remonti vajavat elamispinda.
Kesklinna iseloomustavad kaubandus- ja teenindusasutuste, kuid ka meelelahutusvõimaluste läheduses paiknemine. Negatiivse aspektina tuleb kesklinnas märkida parkimisprobleeme ja liiklusmüra suuremate magistraalide ääres paiknevate elamute puhul.
Kesklinna (va vanalinna ja Kadriorg) kivimajade renoveerimata korterite hinnad on olenevalt maja üldseisukorrast ja vanusest, korteri siseviimistluse tasemest ja paiknevusest linnaosas olnud keskmiselt 9000-11 000 kr/m², renoveeritud korterite hinnad 12 000-15 000 kr/m².
Erandi moodustavad Lembitu, Lauteri, Kentmanni, Kaupmehe ja Roosikrantsi tänav. Need Tallinna kesklinnas paiknevad vaiksed piirkonnad on kõige nõutavamad. Nimetatud tänavatel asuvate renoveeritud korterite keskmised hinnad ulatuvad Tallinna kesklinna keskmisest tasemest kõrgemale. Olenevalt elamu seisukorrast, korteri viimistlusastmest, korteri asukohast elamus ja planeeringust on hinnad suurusjärgus 12 000-17 000 kr/m². Erandjuhtudel on toimunud müügitehingud ka kõrgema hinnaga. See eeldab aga elamu ja korteri väga head seisukorda ning asukohta. Renoveerimata korterite keskmine hinnatase on Eri Kinnisvara hinnangul vahemikus 10 000-12 000 kr/m².
Uuselamute korterite hinnad Tallinna kesklinnas on veelgi kõrgemad. Need jäävad üldjuhul vahemikku 14 000-19 000 kr/m². Näiteks Tuvi tn. 2 korterelamud müüdi hinnaga 15 000-19 000 kr/m² ja Sakala tn. 18 müügihinnad olid 14 500-17 500 kr/m².
Väga eksklusiivsete elamute puhul on hinnad olnud kõrgemadki. Näiteks Estconde majas Kadriorus oli korterite müügihind 2001. aastal kuni 25 000 kr/m², Tartu mnt 16 kortereid müüdi hindadega 16 000-26 000 kr/m².
Korteri tüüpidest on turul praegu kõige nõutavamad 1- ja 2toalised korterid, mis on võrreldes 3-, 4- ja enamatoaliste korteritega tunduvalt likviidsemad ja ühe ruutmeetri väärtuse kohta kõrgemas hinnaklassis.
Tallinna kesklinn jääb ka edaspidi aktiivseks korterituru piirkonnaks. Järjest lisanduvad uued projektid kesklinna korterite hindadel palju kasvada ei luba. Samas pole alust ka korterite hinnalangust prognoosida.
Uute majade üürikorterid on eelisseisus
Hindrek Leppsalu, Ober-Haus Kinnisvara tegevdirektor
Järgneva paari aasta jooksul on kesklinnas oodata kindlasti müügipakkumise suurenemist just nende korterite osas, mis on vanemates majades remonditud, eesmärgiga eelkõige välismaalastest klientidele välja üürida. Kuna nõudlus on jäänud suhteliselt stabiilseks, pakkumise pool on aga suurenenud eelkõige uute kesklinna korterite osas, siis on oluliselt keerulisemaks muutunud olemasolevates majades asuvatele korteritele üürnike leidmine. Erand on loomulikult vanalinn, kus nõudlus püsib stabiilselt kõrgel.
Oluline on asjaolu, et sageli ei ole väliskliendid väga hinnatundlikud, mistõttu nad eelistavad maksta natuke rohkem ja valivad korteri uues majas, kus saab auto turvaliselt keldrikorrusele parkida ja mugavalt liftiga koduukse ette sõita. Seega on soovitav nendel kesklinna korteriomanikel, kellel on korter vanemas majas ning kes siiani on tulemusta üritanud sinna üürniku leida, tõsiselt kaaluda olemasoleva korteri mahamüümist ja uue ostmist uues majas kesk- või vanalinnas. Alternatiivne võimalus on muidugi ka muud tüüpi kinnisvarasse investeerimine.
Artikli autor on Oliver Makko. Artikkel on avaldatud 20.01.2003 väljaandes Äripäev –