Tõnu Toompargi sõnul räägib terve mõistus maamaksu vastu: kõrge maks tekitab probleeme maaomanikule, samuti sunnib see maad müüma välismaalastele.
Kõrge iga-aastane “rendis” võib omaniku sundida maast loobuma, arvab ERI Kinnisvara analüütik Tõnu Toompark. Arvestades rikkuse ja heaolu tasemete vahet, siis on meie maahind Toompargi sõnul soomlase-rootslase jaoks kommiraha.
Välismaalastele maamüüki ei tohi Toompargi arvates liialt vastustada – ilma selle privileegita oleks nii mõnedki olulised investeeringud Eestisse tulemata jäänud. Kindlasti tasub analüütiku meelest aga vastu seista maa jõuga välismaalaste kätte surumisele.
2002. a toimus Toomparki andmeil Tallinna ja Harju kinnisvaraturul 42% Eesti kinnisvaratehingutest, mis annab tehingute väärtusest 74%. “Selles piirkonnas saame rääkida kinnisvaraturust. Maapiirkondades seevastu kinnisvaraturg puudub. Ãœhe-kahe tehingu alusel on võimatu rääkida turuväärtusest,” kirjutab Toompark.
Maamaksu kaotamine ei tähenda kõigi maksude, ammugi riigi likvideerimist, toonitab analüütik. Maamaks on Toompargi sõnul küll hästilaekuv, kuid ebaõiglane. “Demokraatiat ja õiglust kultiveeriva riigi tegude alustalaks ei saa olla ebaõiglaselt tegutsemine. Seetõttu tuleb maamaks kui ebaõigluse musternäidis kaotada,” leiab Toompark.
Artikli autor on Aili Sandre. Artikkel on avaldatud 29.05.2003 väljaandes Äripäev –