Kinnisvaraturu rasked ajad ei ole kellelegi üllatuseks. Pidevalt räägitakse kriisidest ja krahhidest. Hinnad pidavat langema, tulevik on tume. Nii mitmegi kinnisvaraareendaja aktsiad on noteeritud kohalikul või välismaisel väärtpaberibörsil.
Väärtpaberibörsi peetakse majanduse peegliks. Seda õigustatult ja lihtsal põhjusel. Kui ettevõtte tulevikuperspektiive hinnatakse positiivseks, siis peaks eeldatavalt tõusma ka tema kasum. Suurem kasum annab omakorda põhjuse aktsiahinna kasvuks. Kui aga tulevikuootused on negatiivsed, siis toimub sama protsess vastupidiselt – aktsiahind langeb.
Aktsiate lühiajalise liikumise taga on sageli palju emotsioone. Palju on näiteid, kus positiivse uudise avaldanud ettevõtte aktsia oodatud tõusu asemel hoopis langeb. Pikema perioodi jooksul peaks aga emotsioonide asemel aktsia hinnatrendi paika panema ratsionaalse(ma)d faktid.
Oluline on asjaolu, et aktsiahinnad ei peegelda mitte niivõrd eilset ega tänast päeva, vaid annavad just hinnangu tuleviku suunas. Sama oluline on ka see, et turu hinnang aktsia väärtusele peegeldab esmajoones ettevõtte tegevuspiirkonda. Samas on aktsia väärtuse hinnangus ka kõva annus hinnangut laiemale tegevussektorile, mis on suuresti mõjutatud maailmamajandusest.
Millised on väärtpaberituru osaliste hinnangud kinnisvaraturu kohta?
Väärtpaberituru osaliste hinnangu kinnisvaraturu osas saame teada kinnisvaraga tegelevate ettevõtete aktsiahinna käitumist jälgides. Oleme teinud börsi veebilehelt päringu mõne põhjamaise ja mõne kohaliku ehitaja-kinnisvaraarendaja aktsiahinna käitumise kohta. Valitud said rahvusvahelised ettevõtted SRV, Skanska ja Lemminkäinen, kes Eestiski teada-tuntud nimed on.
Kohalike ettevõtete valimine oli lihtsam – neid on ainult paar tükki börsil noteeritud. Kohalike ettevõtete juures on arvestamistvääriv muidugi asjaolu, et Arco Vara aktsiaga tehti esimene tehing alles 2007. aasta juunis. Eesti Ehituse aktsia on börsil kaubeldav alates 2006. a.kevadest.
Selleks, et aktsiate liikumised oleksid omavahel võrreldavad ongi vaatlusperioodi alguseks võetud 21. juuni 2007. a. Ehk siis Arco Vara aktsia esimene kauplemispäev. Toodud graafikul on kõigi aktsiate väärtus toodud 21. juunil 2007. a. samale baasile ehk võrdsustatud saja punktiga. Edasine annab võimaluse aktsiate hinnaliikumisi omavahel võrrelda.
Graafikult näeme, et 12. veebruariks käesoleval aastal on Merko ja Arco vara mõlemal enam-vähem samal tasemel kaotusega perioodi lagusest vastavalt 56 ja 57 protsenti. Eesti Ehituse aktsia on aga väärtusest kaotanud „kõigest“ kolmandiku.
Naabrid teiselt poolt merd on paremas olukorras, kuid siiski ka sealne hinnang kinnisvara- ja ehitusturule on olnud selgelt negatiivne. Paremini on langusele vastu pidanud NCC aktsia, mis on perioodi algusest alates kaotanud kõigest viiendiku. Skanska kaotus jääb 25% suurusjärku ning Lemminkäise aktsia on kaotanud pea pool väärtusest.
Mis järeldusi siit teha?
Väga konkreetseid ja praktilisse ellu rakendatavaid järeldusi on ülaltoodu põhjal raske teha. Graafikud annavad meile kinnitust infole, et hinnang kinnisvaraturule ja seal toimuvale on negatiivne ka mujal peale Eesti.
Ärilisest seisukohast on teada, et parimad ostud väärtpaberite või kinnisvara ostud tehakse just turu mõõnaperioodil – siis kui veri on tänavatel. Ehk ajal, mil turg langusest tõusule pöördub. Kas aga oleme turu põhjas või alles sinna teel – seda näitab meile tulevik. Igal juhul tuleb silmad lahti hoida!