Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Korteri laiendamine

Tõenäoliselt teavad kõik, et korteriomand koosneb eriomandist ja kaasomandi osast. Väga lihtsustatult on eriomand korteri sisepind ning kaasomandi osaks on maatükk ja hoone üldkasutatavad osad ja seadmed.

Sageli lepivad korteriomanikud omavahel pööningu- ja keldrikorruse kasutamises, sõlmides kasutuskorra kokkuleppe – erikasutusõiguse. Nimetatud kokkulepe kantakse kinnistusraamatusse ja millegipärast saavad mõned korteriomanikud sellest aru nii, et nüüd on see kaasomandi osa nende omand.

Korteriomanik hakkab rõõmsalt tema ainukasutusse antud kaasomandi osa liitma enda korteriga, paigaldades trepi ning ehitades pööningu- või keldriosa välja eluruumiks. Ja nii tekib korter läbi kahe korruse. Kui korteriomanik korterit müüma hakkab, tehakse talle varem või hiljem selgeks, et juurde ehitatud osa müüa ei saa ja ehitustegevus on olnud ebaseaduslik. Halvimal juhul nõuavad korteriomanikud endise olukorra taastamist.

Mis siis teha? Kõigepealt tuleks uurida teiste korteriomanike meelsust, kas nad on nõus loovutama osa kaasomandist. Kui enamus on sellega päri, saab mittenõustuvate korteriomanike vastu pöörduda kohtusse.

Loomulikult on vaja koostada ehitusprojekt ja esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis. Lõpuks peavad kõik korteriomanikud minema notarisse kinnistusraamatus kannete muutmiseks, millega selle korteriomaniku eriomand suureneb ja teiste korteriomanike kaasomandi osa väheneb. Alles pärast kinnistusmaatus kannete muutmist on võimalik seda korterit müüa.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC