Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Kvooruminõue

Korteriomandi- ja korteriühistuseadus sätestab, et korteriomanike üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osalevatele korteriomanikele kuulub üle poole häältest ja üle poole kaasomandi osadest, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti.

Seega võib põhikirjaga ette näha rangema osalusnõude või leebema. Võib ka põhikirjaga ette näha, et koosolek on otsustusvõimeline sõltuma kohale tulnud korteriomanike arvust. Viimasel juhul jääb ära vajadus korduskoosoleku kokkukutsumiseks, kui korteriomanikud on passiivsed ja ei käi koosolekutel.

Üldjuhul annab iga korteriomand ühe hääle, kui jällegi põhikirjaga ei nähta ette, et korteriomanikul on üks hääl sõltumata temale kuuluvate korteriomandite arvust. Kuid siin tuleb arvestada, et üks asi on hääletamine ja teine asi on osalusnõue.

Nimelt on Riigikohus selgitanud, et olukorras, kus ühele korteriomanikule kuulub mitu korteriomandit, ei või selline isik olla käsitatav ühistu mitme liikmena. Iga isik saab olla vaid üks korteriühistu liige, sõltumata sellest, mitu korteriomandit talle kuulub.

Paljud ühistud, kellel on vanad aegunud nõuetega põhikirjad, peavad oma liikmete nimekirja, kuigi kehtiv seadus seda ette ei näe aga pole ka keelatud. Kuid enne üldkoosolekut peab juhatus võtma kinnistusraamatust värske korteriomanike nimekirja veendumaks, kes on õigustatud koosolekul osaleme ja hääletama.

Kui kinnistusraamatust nähtub, et korter kuulub üheaegselt kahele või enamale isikule ja koosolekule tuleb vaid üks, peab tal olema teise/teiste omanike poolt antud esindusõigust tõendav dokument.

Riigikohus on selgitanud, et kui korteriomanike üldkoosolekul osaleb korteriomandi ühistest omanikest vaid üks ning teine ei olnud andnud esimesele esindusõigust (ja volikirja) üldkoosolekul osalemiseks ning seal hääletamiseks (ning hääle andmist ei kiideta teise ühise omaniku poolt heaks), siis ei saa eelduslikult võtta ühe ühise omaniku osalemist arvesse üldkoosoleku otsusevõime hindamisel ning tema antud häält arvesse hääletustulemuste selgitamisel.

Küsimuste korral kirjutage mulle evi@kinnisvarajurist.ee.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC