Üsna sageli tuleb ette olukordi, kus kortermaja territooriumil on parkimine korraldatud ühistu poolt väljastatavate parkimislubade alusel.
Ühistu on parkimise kontrollimise teenuse tellinud mingilt ettevõttelt, kes riputab üles infotahvli parkla kohta koos parkimislepingu tingimustega, mille kohaselt loetakse parkijaga parkimisleping sõlmituks sõiduki parklasse parkimisega. Sõidukijuhil peab parkimiskoha kasutamiseks olema parkimisluba ning see tuleb paigutada nähtavale kohale. Lepingu rikkumisel peab sõidukijuht maksma leppetrahvi.
Paraku ei saa kortermaja territooriumil parkimist korraldada korteriomanike üldkoosoleku enamuse otsuse alusel. Kohtud on selgitanud, et kõnealune parkimiskorraldus, kus korteriomanikul on õigus parkida korterelamu parkimisalal vaid parkimisloa alusel, eeldab korteriomanike kokkulepet.
Kui sellist kokkulepet ei ole, on korteriomanikul õigus parkimisala kasutada ilma parkimisloata. Siis puudus tal vajadus sõlmida lepingut parkimise kohta. Sellisel juhul ei saa parkimisalale sisenemist käsitleda tahteavalduse tegemisena lepingu sõlmimiseks.
Kuna poolte vahel puudub lepinguline suhe, siis ei saa tõusetuda küsimust lepingu rikkumisest ja leppetrahvidest.
Nii parkimise kui ka teiste kaasomandi osade kasutamiseks on vaja sõlmida korteriomanike vaheline erikasutusõigus, mis kantakse kinnistusraamatusse eriomandi sisuna ja see jääb kehtima ka igakordse korteriomaniku kui eriõigusjärglase suhtes.
Kui teil on küsimusi, kirjutage mulle evi@kinnisvarajurist.ee.
Lisateave ja kontakt
Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.
Evi Hindpere |