Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Uue korteriomandi loomine

Ehk mäletate aastate tagust juhtumit, kus Tallinnas Liivalaia 5 majas jagati üks korteriomand 69-ks väikeseks korteriomandiks. Juurdepääs korteriomanditele tagati läbi n-ö administratiivpinna seatud servituutide kaudu. Ja analoogseid jagamisi on tehtud teisigi ning kohtupraktika on olnud erinev. See juhtum läbis kaks kohtuastet ning jäi kehtima, kuna Riigikohus ei andnud menetlusluba.

Justiitsministeerium on seisukohal, et selline korteriomandite loomine ei ole lubatud. Ministeeriumi hinnangul ei ole ringkonnakohtu otsuses väljendatud seisukoht kooskõlas seaduse mõttega ja korteriomandi tähendusega. Samuti ei lähtu selline jagamine ehitusseadustiku põhimõttest, et iga elu- ja mitteeluruum peab olema eraldi kasutav ja juurdepääsetav.

1. veebruaril 2023. a jõustunud korteriomandi- ja korteriühistuseaduse muudatus peaks lahendama erimeelsused. Nimelt täiendatakse KrtS § 4 lõiget 1 lausega „Igale eriomandi esemele peab olema eraldi juurdepääs“. See tähendab, et juurdepääs korteriomandile peab olema tagatud kas läbi üldkasutatava koridori või otse õuest.

Liivalaia kaasusest ei selgunud, mis oli sellise jagamise tegelik põhjus, kuid spekuleeriti, et selle korteriomandi omanik soovis saada rohkem hääli korteriühistu üldkoosolekul.

Reeglina annab iga korteriomand ühe hääle, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud, et igal korteriomanikul on üks hääl sõltumata talle kuuluvate korteriomandite arvust. Sellega omandas see korteriomanik korraga 69 häält ja sai võimaluse otsuste vastuvõtmisel domineerida.

Kuna uute korteriomandite loomine mõjutab nii või teisiti kõiki korteriomanike, täiendatakse korteriomandi- ja korteriühistuseaduse muudatusega § 9 lõiget 1 lausega ”Uue korteriomandi loomiseks on vajalik kõigi korteriomanike kokkulepe”.

Sellega antakse kõigile korteriomanikele õigus otsustada, kas anda jagamiseks või uue korteriomandi loomiseks nõusolek või mitte. Siiski tuleb arvestada, et kui muudatusega ei kahjustata korteriomaniku huve ülemäära, saab tema tahteavalduse kohtulahendiga asendada.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC