Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Uue korteriomandi loomine

Vahel tekib korteriomanikel mõte ehitada mõistliku kasutuseta pööningule või keldrisse uued korteriomandid või koguni majale uus korrus peale ning need siis maja hüvanguks maha müüa või üürile anda. Miks mitte, kui maja konstruktsioonid ja detailplaneering seda võimaldavad.

Kuid antud juhul on tegemist ehitustegevusega, mis nõuab projekti ja ehituluba/ehitusteatist ning kõigi korteriomanike kokkulepet. Kui mõni korter on koormatud nt hüpoteegiga, on vajalik ka hüpoteegipidaja nõusolek.

Alustada tuleks korteriomanike üldkoosolekust. Kui üle poole kõigist häältest on sellise muudatusega päri ja neile kuulub ka üle poole kaasomandi osadest, on muudatusega mittenõustuvate korteriomanike tahteavalduse andmist võimalik nõuda ka kohtu kaudu.

Oluline on, et sellise muudatusega ei kahjustataks ülemääraselt ühegi korteriomaniku ega piiratud asjaõiguse omaniku õigustatud huve. Ja Igale loodavale elu- või mitteeluruumi eriomandi esemele peab olema tagatud eraldi juurdepääs kas üldkasutuses olevast koridorist või õuest.

Uute loodud korteriomandite võõrandamisest saadav tulu peab vastab võõrandatava korteriomandi harilikule väärtusele võõrandamise hetke seisuga ning see tulu jaotatakse korteriomanike vahel vastavalt korteriomandi kaasomandi osa suurusele või kulutatakse mõistlikult kogu maja korrashoiuks või parendamiseks.

Kui uute korteriomandite võõrandamisest saadav tulu jaotatakse korteriomanike vahel, kuulub see ka tulumaksuga maksustamisele.

Küsimuste korral kirjutage mulle evi@kinnisvarajurist.ee

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine