Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Vara jagamine

Ikka tuleb ette, et abielu lahutatakse ja tuleb ühiselt soetatud vara kuidagi ära jagada. Kuidas seda õigesti teha?

Kui abikaasade varasuhteliigiks on varaühisus, siis üldiselt kuulub abielu kestel soetatud vara neile võrdsetes osades. Samas on ebamõistlik hakata igat taburetti pooleks saagima ja eluaseme jagamine võib osutuda hoopis keeruliseks. Siin tuleb appi seadus, mis lubab abikaasadel peale abielu lahutamist vara ära jagada kokkuleppel.

Seega ei pea kindlasti lähtuma võrdsuse printsiibist vaid võib jagada ka asju. Näiteks nii, et korter jääb naisele ja mees saab auto või ühine ettevõtte jääb mehele ja naine saab maakodu. Võib ka ühise kodu ära müüa ja saadud raha omavahel ära jagada. Variante on palju, tuleb vaid omavahel kokku leppida ja kokkulepe notaris ära kinnitada.

Kui kokkulepe jääb notaris kinnistamata ja mõne aja pärast on vaja ühisvaraks oleva kinnisasjaga tehingut teha, tuleb eks üles otsida ja tema nõusolek tehinguks saada. Ühisvara ei aegu aja jooksul.

Kui aga üks eksidest on surnud, tuleb ette võtta pärimismenetlus ning siis võib pärijateks olla juba mitu isikut, kes kõik oma osa saada tahavad.

Mida aga teha siis, kui kokkulepet ei saavutata? Ega siis muud üle ei jää, kui tuleb ette võtta vaevarikas kohtutee. Ka kohus kallutab vaidlevaid osapooli kompromissile, kui seda ei saavutata peab kohus otsuse langetama.

Minult on sageli küsitud, kas lapsed peavad ka oma osa saama? Ei pea. Täiskasvanud lastel tekib õigus varale alles vanema surma korral ja sedagi vaid siis kui pärimislepingu või testamendiga ei ole määratud teisiti.

Kui Sul on küsimusi, kirjuta mulle evi.hindpere@kinnisvarajurist.com.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC