Kinnisvaraomanikke hakkab vähemaks jääma

Hoolimata möödunud kinnisvarabuumist on kinnisvaraomanike osa Eestis vaikselt vähenemas, mis on hea uudis üüriturule ja tööturule.

Eesti kinnisvaraomanike osa oli 2001. ja 2005. aasta kõrgtasemelt 90 protsendilt 2009. aastaks kolm protsenti allapoole tulnud, siiski on Eestis omanike osakaal väga suur, kirjutab Äripäev. Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark peab natuke üllatavaks, et kinnisvarabuum Eestis omanike arvu väga ei kasvatanud. “Kunagiselt tipptasemelt omanike arvu langus tähendab seda, et iga inimene lihtsalt ei ole võimeline kinnisvara omama. Mõni muidugi ka ei taha. 2001. aasta oli aeg, kus erastamine ehk korterite olematu hinnaga jagamine oli läbi saanud. Siis ju rabati. Eks edaspidi ole hakatud üleliigset ja üle jõu käivat vara müüma,” arutles Toompark.

Arco Vara juhatuse esimehe Lembit Tampere arvates ei ole võimalik, et Eestis nii suur omanike arv säilib. “Selgelt peab suurenema üürikorterite osa ja selle suurim põhjus on meie teatud määral kunstlikult kõrge omamise määr, mis 1991. aastal alguse sai. Ilmselt liigume Skandinaaviaga sarnase struktuuri suunas ja selgelt on seal omanikke vähem kui meil praegu,” lisas ta.
Lisaks tugevama üürituru tekkimisele oleks omanike osakaalu vähenemisel veel teisigi positiivseid külgi. Nimelt võib omanike suur osakaal majandusele halb olla. Moodys.comi analüütik Melanie Bowler on leidnud, et Euroopas said tugevaima löögi kinnisvaraturud, kus oli palju omanikke. Eesti, Läti ja Leedu oma keskmiselt 90protsendilise omanike osakaaluga pidid 2008. aastal vastu võtma 30protsendilise kinnisvarahindade languse.

Suure omanike osakaalu puhul sõltuvad töökohad aina enam kinnisvarasektorist. Kiire omanike kasvuga riikides on ka töötus kõige kiiremini kasvanud. Töötud koduomanikud on vähem vabad võtmaks vastu töökohta mujal, sest nad on seotud oma elu suurima investeeringuga. Jõukus on seotud kinnisvara külge, mida ei saa kergelt müüa ning omanikud ei leia mujal uusi paremaid võimalusi. Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse juhti Piret Suitsu sõnul tagavad aktiivne üüriturg ja erinevate eluasemepakkumiste olemasolu suurema mobiilsuse tööturul ja teisalt ka inimeste suurema rahulolu eluasemega.

Delfi.ee: http://majandus.delfi.ee/news/uudised/kinnisvaraomanikke-hakkab-vahemaks-jaama.d?id=56325924

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC