Kinnisvaraportaalid sulgevad maaklerite kontosid, sest paljud ei suuda maksta kuutasu.
“Võlgu jäämine on massiline ja me paneme aktiivselt firmadel kontosid kinni,” lausus kinnisvaraportaali kv.ee pidava OÜ Diginet juht Tarvo Teslon. “Viimase kahe kuuga oleme sulgenud umbes 40 kontot,” lisas ta. Portaali kv.ee kasutab oma müügis oleva kinnisvara reklaamimiseks kokku umbes 400 ettevõtet, seega on neist mõne kuuga raskustesse sattunud laias laastus iga kümnes.
Tesloni sõnul ulatuvad ettevõtete võlad paarist tuhandest kroonist 40 000 kroonini. “Kui me konto kinni paneme, on võlgnevus keskmiselt kuni 15 000,” ütles ta. Paljud võglased on Tesloni kinnitusel väiksed, ühe-kahe mehe firmad, ent võlgnike sekka on sattunud ka suuri kinnisvarabüroosid. “Ka praegu on võlgu üks suur firma, millel on bürood mitmetes linnades üle Eesti,” nentis Teslon, ent ei soostunud võlglase nime avaldama.
Olukord läheb hullemaks
Kinnisvarabüroode raske aeg ning võlad hakkasid Tesloni sõnul tekkima selle aasta algusest. “Seni läheb olukord järjest hullemaks,” lausus ta. Kui varem lasti kv.ee klientidel võlgu jääda kolm kuud, enne kui hakati võlale tähelepanu pöörama, siis praegu ei lasta Tesloni kinnitusel võlal kasvada suuremaks kui ühe kuu tasu.
“Maakleritel on praegu raske ja see kajastub ka meie rahalistes tulemustes,” lausus ka City24 marketingijuht Karin Noppel. Võlgnevuste suurust ei olnud ta siiski nõus kommenteerima. “Praegu on see suurem kui varem, aga tahaks loota, et see ei ole pikaajaline probleem,” ütles ta. Noppeli sõnul on City24-l nii selliseid kliente, kelle võlad ulatuvad juba pika aja taha, kui ka neid, kelle võlgnevus on alles paarikuune.
Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark lausus, et paljude maaklerite raskused ning tegevuse lõpetamine ei pane teda sugugi imestama. “City24 saatis varem oma klientidele teateid uutest liitujatest ning vahepeal tuli selliseid e-kirju iga päev.” Samuti ütles ta, et eeldatavasti väheneb maaklerite arv lähiajal veelgi.
“Neid, kes turult kaovad ja lähevad tagasi õpetajateks, müüjateks või kelleks iganes, on veel ja veel. Kinnisvaraturult tõmmatakse rehaga ikka väga kõvasti üle.”
Ühtlasi lisas Toompark, et eeldatavasti lõpetavad tegevuse just kehvemad maaklerid. “Olgem ausad, Eesti maaklerite keskmine tase on üsna kehv ja kui nüüd kehvemad ära kaovad, saab see ainult paraneda.”
Kesklinnas hinnalangus väike
•• Tallinna kesklinna asumites ei ole peaprobleemiks hinnalangus, vaid meeletu hooga vähenevad tehingute mahud, selgub Tõnu Toompargi koostatud statistikast.
•• Toompark võrdles selle aasta esimese poolaasta tehingute mahte ning hindasid Tallinna kesklinna eri osades eelmise aasta sama perioodiga. Tulemustest selgus, et näiteks vanalinnas, sadama piirkonnas ning Maakris keskmine ruutmeetri hind hoopis tõusis ning Kompassi tänaval jäi samaks, mis oli aasta varem. Ka Kadriorus, Uues Maailmas ja Juhkentalis langes ruutmeetri hind alla kümne protsendi.
•• Samas näiteks Sibulakülas kukkus keskmine ruutmeetri hind 42 protsenti ehk 30 600 kroonilt 17 700 kroonini.
•• Samalaadne saatus tabas ka Keldrimäe, Torupilli ning Veerenni kinnisvara.
•• Ühtlasi tõi Toompark esile, et tehingute arv on vähenenud kõi-gis asumites, teistest oluliselt vähem puudutas see vaid Uut Maailma, vanalinna ning Raua tänavat. Suuremates piirkondades on tehingute arv kahanenud kuni 46 protsenti.
Artikli autor on Holger Roonemaa. Artikkel ilmus 04/08/2008 väljaandes Eesti Päevaleht.