Eesti kinnisvarasektor on kriisist väljunud, kuigi kasvu asemel tuleb Eesti kinnisvarafirmade liidu (EKFL) juhi Tõnis Rüütli sõnul praegu veel rääkida taastumisest.
Viimasel paaril aastal on kinnisvarasektor aastas 10% kasvanud ja samasugust kasvu prognoositakse ka tänavu, vahendasid ERRi raadiouudised.
Kinnisvarasektori ees seisab aga suur probleem ja see on ehitushind. Kui praegune ehitushind – 1000 eurot ruutmeetrilt – on iseenesest mõistlik, on see peaaegu sama hind, mida ostujõuline klientuur suudab maksta.
“Piltlikult öeldes see ostujõuline nõudlus, mis meil siin turul on, kipubki enam-vähem ehitushinna kanti,” rääkis Rüütel .
Ehitushind ongi tema sõnul kinnisvarasektori suurim murekoht. Tõusevad nii eri energiakandjate hinnad kui ka nõudmised uusehitisele, mis peab olema aina energiasäästlikum.
See kõik aga tähendab, et uusehitisi on liiga vähe ja kuigi kinnisvaraturg on tõusuteel, kaubeldakse peamiselt juba olemasolevate pindadega.
“Elamufond täna ei uuene sellel määral nagu ta amortiseerub. Selle aegluse üks oluline põhjus on see, et inimeste ostujõud on nii kõrge nagu ta on. Kui Eesti keskmine brutopalk on kuskil 900 -1000 euro vahel kuus, siis Tallinna odavamad uusarendusprojektid suudavad heal juhul pakkuda hinnaks 1300-1400 eurot ruutmeetrist, mis on äärelinnas ja võib-olla mitte nii hea asukohaga. Kesklinnas lähevad hinnad 2000-3000 euroni ja vanalinnas veel kõrgemale. Siis on selge, et keskmise palgaga tuleb äärelinna poole vaadata, kui sinnagi jõud peale hakkab,” rääkis Kinnisvarakooli juhatuse liige Tõnu Toompark.
Kinnisvaraturg ise on samas elav. Tallinnas ja Harjumaal, kus liigubki üle 70% kinnisvarasektori rahast, tehti mullu kinnisvaratehinguid 23% rohkem kui aasta varem ning omanikku vahetas 4,8% elamufondist, mis on mõlemad väga suured arvud. Iseasi, kas kinnisvarasektori nii hea tervis on põhjendatud, kui ülejäänud majandusel veel nii hästi ei lähe, ütles Toompark.
Eesti kinnisvaraga seonduvat analüüsiti ka tänasel konverentsil “Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg”.
Kinnisvarateo laureaat Tallinna linnaplaneerimise amet
Tänasel konverentsil kuulutas EKFL välja “Kinnisvara tegu 2012” laureaadi, kelleks on Tallinna linnaplaneerimisamet, kes pälvis tiitli Tallinna uue ehitusmääruse eest.
“Põhjus, miks Tallinna linna ehitusmäärus teiste nominentide seas enam hääli sai ja laureaadiks osutus, on kinnisvaraarendajaid seni ahistanud detailplaneeringute menetlustähtaegade kohati vägagi ebamõistlik pikkus” märkis Tõnis Rüütel.
Kinnisvaraarendajad loodavad, et uus ehitusmäärus peaks ennekõike aitama planeeringute menetlemise aega tunduvalt lühendada, menetlust paremini jälgida ning halduskoormust vähendada.
Ühe peamise muudatusena ei nõua uus ehitusmäärus enam detailplaneeringu eskiisi koostamist. Kuna eskiisi koostamine ja menetlemine võttis kolmandiku kuni poole planeeringu koostamisele kuluvast ajast, peaks sellest loobumine menetlusaega kõvasti lühendama.
Teine tähtis muudatus on detailplaneeringu esitamine, menetlemine ja kooskõlastamine elektroonselt. Ka see lühendab kuluvat aega, samas muudab kogu süsteemi läbipaistvamaks ja lihtsamini jälgitavaks.
Auhinnale “Kinnisvara tegu 2012” said kandidaate esitada kõik EKFLi liikmed. Nominentide hulgast valis võitja EKFLi juhatus.
Toimetas
Inga-Gretel Linkgreim
http://uudised.err.ee/v/majandus/fb06f3da-c12f-483e-a2d8-1131d79baabd