Kliimaministeerium: Rekordiline korterelamute renoveerimise taotlusvoor avaneb oktoobris

Taristuminister Vladimir Svet allkirjastas täna kahe korterelamute renoveerimistoetuse määrused, millega abistatakse ühistuid kokku 185 miljoni euroga. Läbi aegade suurima toetusvooru abil saavad korda kümnete tuhandete inimeste kodud üle Eesti.

“Renoveerimine on vajalik hoonete süsiniku jalajälje vähendamiseks, kuid ühtlasi aitab inimestel kokku hoida kommunaalkulude pealt. Kortermajade renoveerimine on ühistutele suur investeering, mis tõstab oluliselt elanike heaolu. Et kaua oodatud toetus jõuaks riigi igasse nurka ja Eesti inimesed saaksid elada kvaliteetsetes ja soojapidavates kodudes ka suurtest linnadest väljaspool, pöörame seekord erilist tähelepanu toetuse regionaalsele jaotusele,“ lausus taristuminister Vladimir Svet.

Üle-Eestilise 170 miljoni eurose meetme eelarvest suur osa jagatakse maakondade kaupa, võttes aluseks piirkonna korterite maksumuse, nende arvu ning leibkondade brutosissetuleku. Tavalise renoveerimise korral on toetus olenevalt korteriühistu asukohast 30–50 protsenti. Kõrgemate toetusemääradega soositakse lifti ehitamist, kuni 17 korteriga hooneid, kultuuriväärtusega hooneid ning kvaliteetset tehaselist rekonstrueerimist. Uues voorus saavad ka munitsipaalkorteritega majad taotleda toetust teiste korteriühistutega samadel tingimustel.

Lisaks avaneb eraldi 15 miljoni euro suurune voor Ida-Virumaa korteriühistutele, kus on toetus tervikrenoveerimisel 70 protsenti. Toetust tõstab veelgi tehaseline renoveerimine, naabruskonna renoveerimine või lifti lisamine.

“Paneme toetusraha abil rohkem rõhku Ida-Virumaale, kahe meetmega kokku panustame sealsetesse korterelamutesse seekord lausa 25 miljonit eurot. See on vajalik, et ka Ida-Virumaal saaks renoveerimine hea hoo sisse. Sealsete kohalike omavalitsuste juhid kinnitasid mulle samuti, et riigipoolne toetus renoveerimisele on maakonda väga oodatud. Õiglase Ülemineku Fondi abil on seni panustatud eelkõige piirkonna ettevõtlusse arengusse, kuid selle kõrval on väga oluline, et lisaks uutele töökohtadele oleks inimestele pakkuda ka kvaliteetseid elamispindu,” sõnas minister Svet.

Kuna rekonstrueerimistöödega soovitakse üha enam terviklahendusi ning need on ajas läinud keerulisemaks, mahukamaks ja kallimaks, aitab korteriühistutel hankeid korraldada Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS).

Mõlema meetme taotlusvoorud avanevad oktoobri teises pooles, lähiajal annab EIS eraldi teada toetuste täpsemast korraldusest. Toetuste tingimustega saab peagi tutvuda Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse kodulehel.

Üle-Eestilist 170 miljoni euro suurust taotlusvooru rahastatakse Euroopa Liidu struktuurifondidest. Ida-Virumaa 15 miljoni suurust meedet rahastatakse Õiglase Ülemineku Fondist.

********

Üldinfo toetuste kohta

Üle-Eestiline voor

Toetuse summa: 170 miljonit eurot

Sihtgrupp: korteriühistud enne 2000. aastat ehitatud korterelamutes

Toetatavad tegevused: terviklik rekonstrueerimine. Hõlmab fassaadi, sokli, vundamendi, katuse, katuslae, pööningulae, akende, välisuste soojustamist ja vahetamist; tehnosüsteemide ja ventilatsioonisüsteemi asendamist või rekonstrueerimist; taastuvenergia tootmisseadmete soetamist ja paigaldamist; küttesüsteemi asendamist; keldrisse varjumiskoha rajamist jmt.

Toetusmäärad ja -summad: sõltuvad tehtavate tööde mahust ja asukohast:

  • Terviklik renoveerimine: Tallinnas ja Tartus 30%, nendega piirnevate valdade kõrge kinnisvaraväärtusega piirkondades ning ülejäänud Eesti teatud asulates 40% ja mujal kuni 50%. Lifti lisamisel suureneb toetusmäär 10%, aga mitte kõrgemaks kui 50%
  • Tehaseline renoveerimine: Tallinnas ja Tartus ja nendega piirnevatel aladel 50%, mujal 55%.
    Kuni 17 korteriga (17 kaasa arvatud) majad: Tallinnas ja Tartus 40%, piirnevatel aladel 50% ja mujal 60%.
  • Miljööväärtuslikul alal paiknev korterelamu: Tallinnas ja Tartus 40%, piirnevatel aladel 50% ja mujal 50%.
  • Muinsuskaitsealadel asuvad korterelamud ja mälestised sõltumata asukohast: täiendav toetusmäär +20%, va Tartu, Tallinna (ja Rebala) muinsuskaitse aladel. See tähendab
    • kokku 60% toetust Haapsalu, Viljandi, Rakvere, Kuressaare, Pärnu; ja
    • Kokku 70% toetust: Lihula, Paide, Valga, Võru muinsuskaitsealadel.

Raha jagunemine:

20 mln – tehaseline renoveerimine
10 mln – kvartalipõhine renoveerimine
20 mln – suurte majade renoveerimine (kortermajad, mis on suuremad, kui 100 korterit va Tallinn, kus majad, mis on suuremad, kui 200 korterit)
10 mln – kultuuriväärtusega hooned: miljöö- ja muinsuskaitsealadel asuvad või eraldi kultuuriväärtuslikud elamud
110 mln – maakondlik jagunemine. Korrelatsioonis korterite arvu, inimeste toimetuleku ja kinnisvara turuväärtusega. Vastavalt maakonnale 5-10 miljonit eurot.
Tööde lõpptähtaeg: 31.12.2027

Ida-Virumaa Õiglase Ülemineku Fondi voor

Toetuse summa: 15 miljonit eurot

Sihtgrupp: Ida-Virumaal asuvad korteriühistud enne 2000. aastat ehitatud korterelamutes

Toetatavad tegevused: terviklik rekonstrueerimine. Hõlmab fassaadi, sokli, vundamendi, katuse, katuslae, pööningulae, akende, välisuste soojustamist ja vahetamist; tehnosüsteemide ja ventilatsioonisüsteemi asendamist või rekonstrueerimist; taastuvenergia tootmisseadmete soetamist ja paigaldamist; küttesüsteemi asendamist jmt.

Toetusmäärad ja -summad:

  • 70% toetusmäär: terviklik renoveerimine
  • 80% toetusmäär: rekonstrueerimisel kasutatakse eeltoodetud elemente, ehitatakse lift või tehakse naabruskonnapõhine rekonstrueerimine.
  • 60% toetusmäär: kui teatud tervikliku renoveerimise nõudeid ei tagata, saavutama peab vähemalt energiatõhususarvu D.

Vooru avamine: oktoober 2024

Tööde lõpptähtaeg: 31.august 2026

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC