Kes maksab kinni kahju, kui naabripere sõidab nädalaks puhkama, kuid nende korteris lõhkeb veetoru või saab sealt alguse tulekahju? Või kui teie enda kodus lähevad ühel päeval ülepinge tõttu elektrijuhtmed põlema?
„Aasta-aastalt on inimesed kindlustuse vallas teadlikumad ning neile ei tule enam kindlustuse vajalikkus uudisena,” tõdeb PZU Kindlustuse kodukindlustuse riskijuht Kaja Pukk. „Kindlustus annab kindlustunde, et juhul kui meie kinnisvaraga juhtub õnnetus, nagu veekahju, murdvargus või tulekahju, saame toetuda kindlustusfirma abile ja ei pea ise kulude pärast muretsema.”
Paraku on ikka veel inimesi, kes arvavad, et kodukindlustus on oluline vaid laenu andmise puhul panga jaoks. Nii tehakse ainult minimaalne kindlustus, jättes kindlustamata koduse vara, tehnika ja isiklikud asjad. „Mõelge, mis on teile kodus oluline ning kas need asjad on väärt seda, et maksta vaid veidi kõrgemat kindlustusmakset. Mõttekam on sõlmida koguriskikindlustuse leping, mis tagab hoonetele, nende juurde kuuluvatele rajatistele ja varale maksimaalse kindlustuskaitse. Nii on korteri või korteriomandiga koos kindlustatud ka keldriboks või panipaik ja seal paiknevad asjad,” selgitab Pukk.
„Eelmine aasta oli kahjujuhtumite poolest väga mitmekülgne: augustis olid rahe-, novembris tormi- ja detsembris üleujutuse- ja mereveekahjud. Jaanuaris lisandusid veel mitmed lume- ja jääkahjud. Kahjuks on endiselt palju ka tulekahjusid: Päästeameti statistika kohaselt toimus Eestis kokku mullu 1610 tuleõnnetust, millest 790 olid seotud eluruumidega. Kusjuures kindlustatud oli neist ainult iga viies,” räägib Pukk. Ta paneb inimestele südamele, et tähtis on maja küttesüsteemid korras hoida, vaadata üle korstnad ning suitsuandurid ja lasta paigaldada liigpinge piirikud, mis hoiavad ülepinge korras õnnetuse ära. „Iga asi muudab meie kodu ohutumaks nii meile, naabritele kui üürnikele.”
Kes kaitseb teie üürnikku?
Üldjuhul on korteri kindlustamine omaniku kohustus. Samas võib ka üürnik kokkuleppel omanikuga korteri kindlustada, kuid siin tuleb tähele panna, et üürniku vara ei kuulu korteriomaniku koduse vara hulka. Seega soovitage oma üürnikule korterisisustus eraldi kindlustada. Kindlustada saab igasugust vara alates televiisorist, sülearvutist ja telefonist kuni köögitehnika, korteris hoitava jalgratta ning hinnaliste esemete ja kunstiteosteni välja.
Kes vastutab aga siis, kui teie korterist alguse saanud veeõnnetus või tulekahju peaks kahjustama naabreid? Ikka teie kui korteri omanik, olenemata sellest, kas õnnetus sai alguse üürniku hooletusest või kogemata. Seega võiks lisaks sõlmida vastutuskindlustuse, mis hüvitab kolmandale isikule tekitatud kahju.
Vastutuskindlustuse kaitse laieneb üle kogu Eesti ja tervele teie perele. Nii et kui teie laps lõhub kogemata kaupluses klaasvitriini ära ning teile esitatakse selle hüvitamiseks nõue, maksab selle hüvitamiseks vajamineva summa kindlustus. Vastutuskindlustuse minimaalne hüvitislimiit algab 3000 eurost.
Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik
http://www.seb.ee/foorum/kindlustus/kodukindlustus-kaitseb-ebameeldivuste-eest