Energiasäästlikkus on maailmas lähiaastate võtmeküsimus. Ka Eestis on energiasääst elamute juures saanud tänaseks väga oluliseks teemaks. Aina enam kogub populaarsust majaehituskonstseptsioon, mis tagab hoonete ülimadalad küttekulud. Kontseptsiooni kandvaks ideeks on maja küttekulude minimeerimine soojakadude vähendamisega.
Just sellised energiasäästlikud ridaelamud oleme rajanud Tallinna Kristiine linnaossa Vuti tänav 36/38. Ridaelamute 125-ruutmeetriste korterite kuine planeeritud energiakulu saab olema 60 €/kuus, mis teeb silmad ette ka väikestele korteritele vanemates majades. Järgnevalt toon välja kolm põhilist sammu, mille abil oleme energiasäästu saavutanud.
Esimene energiasäästu võluvahend on küttesüsteem. Küte peab olema ökonoomne ja ammutama energiat loodusest. Kasutame maasoojuspumbal ja päikesepaneelidel põhinevat küttesüsteemi.
Päikesepaneelide poolt toodetav üleliigne soojus viiakse ringluspumba abil maakollektorit ümbritsevasse pinnasesse. See aeglustab sügisel maapinna jahtumist ja kiirendab kevadisel perioodil maa temperatuuri taastumist.
Teine samm energiasäästu suunas on soojustagastusega ventilatsioon. Soojustagastusega ventilatsioon aitab vältida olukorda, kus kulutatud energia abil õues talve soojaks või suve veel soojemaks köetakse ja seeläbi raha „põletatakse“.
Sundventilatsioon töötab põhimõttel, et väljuva sooja õhu abil soojendatakse üles sissetulev värske õhk. Õhutihedateks ehitatud korterites on soojatagastuse efektiivsuseks 85%, mis tagab madalad küttekulud ja värske õhu.
Kolmas tegur energia kokkuhoiuks on hoone konstruktsioonide kvaliteet. Konstruktsioonid peavad pidama sooja. Kui tavaliselt soojustatakse elamud vastavalt minimaalsetele nõuetele, siis meie oleme kõikjale – seintele, lakke ja vundamendile lisanud täiendava soojustuskihi, mis aitab tagada parema soojapidavuse. Nii on likvideeritud külmasildade oht.
Hoone akende puhul kasutame passiivmaja aknaid, kus raami soojapidavusele on erilist tähelepanu pühendatud. On ju just klaasist vähem soojapidav aknaraam see, mis on energiasäästu ja soojapidavuse seisukohast kogu akna juures kriitiline tegur. Hea soojusisolatsiooniga aknad säästavad oluliselt kütteenergia kulusid ning tagavad sooja ja hubase äraolemise isegi väga külmadel talveõhtutel.
Küte, ventilatsioon ja konstruktsioonid – need on kolm sammu, mis aitavad hoone muuta energiasäästlikuks. Praktikas näeme, et mõistlik panustamine energiasäästu aitab 125 m² suuruse ridaelamukorteri energia kogukulu viia samasse suurusjärku, mis kolm korda väiksemal korteril nö tavapärases hoones. 60-eurose keskmise kogukuluga saavad vähesed korterid hiilata.
Energia kallineb lähiajal paratamatult. Elektrienergiale prognoosib Elering 60-protsendilist kallinemist. Akadeemik Anto Raukas peab seda naljaks ja ütleb, et elekter läheb kuni kolm korda kallimaks. Taolised signaalid sunnivad paratamatult otsima lahendusi, mis energiat oluliselt vähem kulutavad. Vuti tn ridaelamute puhul oleme kasutanud lahendusi, mis hoone energiaklassiks annavad A ehk parima tulemuse.
Allan Kool
Vuti 36/38 ridaelamute arendaja