Tallinna elamispindade üüriturul on ruutmeetri pakkumishinnad portaali KV.EE andmetel 2007. aasta tipu 140–150-krooniselt tasemelt langenud 80 krooni piirimaile.
Selle põhjuseks on kiire üüripakkumiste arvu suurenemine ja asjaolu, et praegu eelistavad inimesed elamispinna ostmisele üürimist.
Üüripindade nõudlus on märkimisväärselt suurenenud. Elamispinda otsivad inimesed on ebakindlad nii töökoha kui ka palga säilimise osas ning seetõttu on riskivabam otsus elamispinna ostmise asemel see üürile võtta.
Suurenev nõudlus peaks hindu tõstma. Samuti peame tõdema, et pakkumine on suurenenud veelgi enam ja seetõttu on üürihinnad viimasel ajal langenud. Üüripindade pakkumine on suurenenud eelkõige selle arvelt, et inimesed lükkavad madala võimaliku müügihinna taseme tõttu kinnisvara müüki paremate aegade ootuses edasi. Vahepealsel ajal antakse vara üürile.
Üüriturule on tulnud ka kinnisvaraarendajaid, kes tühjana seisvate korterite kulusid osaliseltki loodavad neid välja üürides katta.
Väljaüürimine pole mõttekas
Samal ajal jäävad elamispindade üürihinnad praegu alla taseme, mis võimaldaks omanikul üüripinnalt mõistlikku tulu teenida. Omanikud on seda ka mõistnud ja üüripakkumiste arv on vaikselt vähenema hakanud. See tähendab, et loota võiks üürihindade languse pidurdumist või vähemalt aeglustumist.
Lähikuudel üüriturul olulisi muutusi tõenäoliselt ei tule. Turg on endiselt aktiivne, kuigi selle aktiivsuse mõõtmine on pigem tunnetuslik, sest usaldusväärseid statistilisi andmed üürituru kohta kusagilt võtta ei ole.
Üürilevõtjate elu on jätkuvalt lahe – pakkumisi on palju ja nende seast saab valida.
Unistada küll võib, aga tõenäoliselt jääb utoopiliseks lootus, et kusagilt on võimalik eluruum üürile võtta selle eest ainult kommunaalkulusid tasudes.
Artikkel ilmus 05/08/2009 väljaandes Eesti Päevaleht.