Korteri ostmine „paberilt“ annab võimaluse isikupärase kodu loomiseks

Illustratsioon

Veel paar aastat tagasi rabati lennult kõik korterid, mille ehitamisest-arendamisest alles kuulujutte räägiti. Läks veel kuid peale esimeste broneerimis- ja ostu-müügilepingute sõlmimist kui alles hoone vundamenti hakati rajama. Elamu karbi valmimiseks olid kõik korterid müüdud – tegemist oli ajaga, mida kõik arendajad pisarsilmi meenutavad.

Tänane turg on muutunud. On valminud elamuid, kus ainult mõnedes akendes õhtusel ajal tuled põlevad, sest valdav enamus korterid on müümata. Arendajad ja vahendajad pingutavad üksjagu, et korterid müüdud saaks, vaid vähesed on müügieduga rahul.

Alles ehitusjärgus olevate elamute puhul on müümine eriti raske. Ostjad vaataksid hea meelega, milline nende korter näeks välja siis, kui see on valmis. Selle jaoks tehakse ehitatavatesse elamutesse näidiskorterid. Näidiskorter aga on üks ja ainuke ega anna väga head aimdust sellest, milline võiks välja näha teistsuguse planeeringu, sisustuse või vaatega korter.

Samuti on ehitatava korteri puhul raskem hinnata ehituskvaliteeti. Klient ei tea, kas valmis korteris saavad seinad olema sirged, liistud korralikult paigaldatud ning ega nurkades pragusid ole.

Oluline risk ehitusjärgus elamispinna ostmisel on risk, kas arendaja suudab projekti probleemideta lõpule viia. Ega ükski arendaja ei tunnista ostjale, et tal on raskusi arenduse finantseerimisega. Pigem on esmatähtis võimalik klient kiirelt endaga siduda, et seejärel järgmise ostja püüdmisele keskenduda.

Illustratsioon

Usutavasti suuremate arendajate puhul ei ole probleeme suutlikkusega käimasolevad arendusprojektid lõpetada. Samuti võib arvata, et ka enamus väiksemaid arendajaid lõpetavad enamuse projektidest. Siiski aga on juba kosta olnud, kus üks või teine ehitusjärgus projekt jääb seisma. Teadmata on ostu teinud klientide ning nende ettemaksude saatus.

Vaatamata ehitusjärgus oleva elamispinna ostmisega kaasnevatele riskidele ei ole seda varianti siiski vaja kõrvale heita.

Ehitusjärgus oleva korteri ostmine annab võimaluse kaasa rääkida siseviimistluse juures. Nii saab arendaja pakutud laminaatparketi vahetada soovitud toonis puitparketi vastu, standardsed keraamilised plaadid vannitoas enda väljavalitute vastu. Tavapäraste valgete seinte asemel on võimalik valida soovitud tooni seinavärv.

Sõltuvalt ehitusstaadiumist on võimalik muuta ka seinte asukohta, et tulemuseks oleks korter, mis rahuldab täielikult selle ostjate vajadusi. Samuti saab ümber paigutada elektripistikute asupaikasid. Lisaks võib oluline olla võimalus tavavann asendada massaaživanniga ja/või vahetada välja segistid ja valamud.

Illustratsioon

Valmisehitatud korterite puhul on enamasti tegemist ühetaoliste lahenduste ja siseviimistlusega mittepersonaalsete karpidega. Ehitusjärgus korteri ostmine annab võimaluse luua isikupärane korter täpselt selliselt, et see tulevasele omanikule tunduks isikliku ja ainulaadse koduna.

Tänane kinnisvaraturg suure pakkumiste hulgaga tõepoolest väga ei soosi „paberilt” korteri ostmist. See aga ei tähenda, et selle võimaluse peaks välistama. Ehitusjärgus korteri ostmisega kaasnevad omad riskid, mis on eelkõige seotud arendaja suutlikkusega projekt lõpule viia. Kui ostja on arendajas kindel, siis annab ehitusjärgus korteri ostmine võimaluse luua isikupärane uus kodu.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.01.2025 Kinnisvaraturundus