- Inimesed eelistavad üürimisele aina sagedamini korteri ostmist
- Pärnu üüriturg elavneb suvel ning Tartus on tegijateks tudengid
Soodsate pangalaenude tõttu eelistavad inimesed aina sagedamini üürimise asemel korteri ostmist, mis on viinud üürikorterite pakkumise ning tootluse mõningale vähenemisele.
“Poolaasta Tallinna kesklinna üüriturgu ilmestab keskmiselt kolmeprotsendiline hinnatõus,” ütles Pindi Kinnisvara hindamisosakonna juhataja Rein Pütsepp.
Tema sõnul on kõige jõudsamalt, kuni 7 protsenti tõusnud hinnad Roosikrantsi- Kentmanni- Lembitu tänava ümbruses, kus poole aastaga on näiteks neljatoaliste korterite üürihind kerkinud 10 300 kroonilt 11 000 kroonile. “Suurema tõusu ongi läbi teinud suuremate korterite üürihinnad,” lisas Pütsepp.
Tallinna kesklinna vähemnõutumateks piirkondadeks on äärmised alad, nagu Uue-Maailma ning Keldrimäe, kus märkimisväärset hinnatõusu aset leidnud pole.
“Kesklinna üürikorterite tootlus on Euroopa mõistes kõrge, sõltuvalt asukohast kõigub see 8 ja 13 protsendi vahel,” ütles Pütsepp. Tema sõnul on suurest tootlusest teadlikud ka Eestis tegutsevad välismaise päritoluga kinnisvaraärimehed, kes on viimase aasta jooksul hakanud väljaüürimiseks kesklinna kortereid ostma. See on suurendanud nõudlust sobivate korterite vastu.
Äärelinnades, Lasnamäel, Mustamäel, Õismäel ning Põhja- Tallinnas ei ületa üürikorterite tootlus 6-7 protsenti, ent enamikul juhtudest on see veelgi madalam, lisas Pütsepp.
Eri Kinnisvara analüütik Tõnu Toompark ennustab seevastu Põhja-Tallinna korterite populaarsuse kasvu. “Pelgulinn ja Kalamaja on tänaseks päevaks jõudnud eelistatud elupiirkonna staatusesse,” ütles ta.
Halva mainega Kopli asumi ning mitte-eestlaste eelistatud Pelguranna edasist tulevikku on tema sõnul siiski veidi raskem ennustada.
Tartus üüripinda otsivatest inimestest moodustavad traditsiooniliselt suure osa tudengid, kõige aktiivsemateks sektoriteks on ahiküttega korterid Karlovas ning mugavustega korterid Annelinnas.
“Ahiküttega korterite osas on kõige olulisem hinnakujundustegur pesemisvõimaluse olemasolu,” ütles Pütsepp. Enimpakutavad korterid on peamiselt 1- ja 2-toalised. Eramute üüriturg on Tartus pea olematu, üksikud pakkumised on keskmiseks eramu üürihinnaks teinud 5000-6000 krooni. Tema sõnul on tehtud tehinguid ka
25 000-kroonise kuuüüriga, ent tegu on eranditega.
Pärnu üüriturg on iseäranis aktiivne suveperioodil. Paljudele Pärnu kinnisvaraomanikele on üüriäri oluline elatusallikas, kusjuures eripäraks on üürilepingute sõlmimine kolmeks kvartaliks – sügisest kevadeni.
“Kuna suvel on üürihinnad märksa kõrgemad, võetakse suvekuudeks uued üürilised ning sügisel kutsutakse endine üürnik tagasi,” rääkis Pütsepp.
Üliaktiivne on suviti majade üüriturg, kusjuures paljud majaomanikud annavadki hoone üürile vaid suveperioodiks, kolides sügisel ise majja tagasi. Kalleimaks korteriüüripiirkonnaks on kesklinn, hinnaklassi poolest järgmisel tasemel on Mai piirkond.
Aivo Vahemets
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/korterite-uurimine-toob-vahem-raha-sisse?id=50936641