Kohalikud omavalitsused, kes on huvitatud riigi toel elamufondi arendamisest, saavad alates novembrist KredExilt selleks toetust taotleda. Kokku panustab riik üürielamute arendamisse kolme aasta jooksul enam kui 60 mln eurot, millest 2,5 mln sel aastal. Taotlusi saab esitada kuni 30. detsembrini.
Elamufondi arendamise toetust võib kasutada uute üürielamute rajamiseks ja olemasolevate hoonete rekonstrueerimiseks, eesmärgiga võtta need kasutusele üürielamutena. Üürielamute rajamise ja rekonstrueerimisega tagatakse mobiilsele tööjõule nüüdisaegsete eluruumide parem kättesaadavus piirkondades, kus eluruumide nõudlus ületab pakkumist ning ehitise ehitusmaksumus ületab turuväärtust.
„Paljud ettevõtted ja asutused väljaspool Tallinna ja Tartut on hädas töötajate värbamisel sellega, et inimestele ei ole võimalik leida piirkonnas kaasaegset ja madalate kõrvalkuludega elukohta,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo. „Üürielamute rajamisega tekiks omavalitsustel ja sealsetel ettevõtetel võimalus meelitada leibkondi sinna tööle ja elama.„
Ta lisas, et omavalitsustel on võimalik üürielamutes pakkuda sooja ja puhast kodu ka vähekindlustatud ja erivajadustega inimestele ning eakatele ja suurperedele.
Esimesel aastal antakse toetust kohalikele omavalitsustele, mis jäävad Tallinna ja Tartu mõjualast väljapoole. Puuduliku elamufondi tõttu on just need piirkonnad tööjõu pärast konkureerides kehvemal positsioonil kui Tartu ja Tallinn.
KredExi eluaseme- ja energiatõhususe divisjoni juhi Triin Reinsalu sõnul on toetuse tingimuste välja töötamisel pandud suur rõhk ka valmivate elamute energiatõhususele ning muuhulgas hinnatakse majade sobivust linnaruumi. „Võttes arvesse, et uute üürielamute rajamisel peavad hooned vastama energiatõhususarvu klassile A ning ümberehitamisel vähemalt klassile C, saavad rajatavad või rekonstrueeritavad majad olema madala energiatarbimisega ning igati kaasaegsed. Muuhulgas võimaldab toetus kasutusele võtta innovaatilisi lahendusi, millest on kõigil turuosalistel võimalik õppida,“ ütles Reinsalu.
Selleks aastaks on toetuse tarbeks planeeritud 2,5 miljonit eurot, järgnevaks kolmeks aastaks 20 miljonit eurot aastas. Toetuse määr on kuni 50 protsenti, ülejäänud kulutused peavad tulema kohaliku omavalitsuse omafinantseeringust. Maksimaalne toetussumma kõigi taotlusvoorude peale kokku on kuni 2,5 miljonit eurot kohaliku omavalitsuse kohta.
Alates järgmisest aastast saab toetust taotleda ka üürielamute rajamiseks vähekindlustatud sihtgruppidele, samuti lisanduvad piirkondadena Tartu ning Tallinn.