Kui ma oleksin kihla vedanud… (11. osa – detsembri kokkuvõte)

Illustratsioon

Mulluse märtsi keskpaigas jäi mul teise poole passiivsuse tõttu sõlmimata väljapakutud kihlvedu kinnisvaraturu prognoosi osas. Prognoosisin, et korteriomandite keskmine ruutmeetrihind langeb aastaga Eestis ja Tallinnas 20% ning tehingute arv väheneb 15%.

Asja lihtsustamiseks sai tehtud lineaarne prognoos – hindade ja tehingute sirgjooneline langemine prognoositud tasemele. Ilmselgelt on reaalne elu keerukam, kus tõusudele järgnevad langused. Oluline on, et ennustatud sai üldist turu liikumise suunda, mitte täpset rada, mida mööda selle tulemuseni jõutakse.

Tehingute arv detsembris ei taastunud

Illustratsioon

Novembris langes Eestis ja Tallinnas sõlmitud korteriomanditehingute arv hullumeelselt – languseks aastataguse ajaga oli vastavalt 49 ja 44%. Detsembris tehingute arv ei taastunud – Eestis sõlmiti 851 ja Tallinnas 379 korteriomanditehingut. Samas on aastataguse ajaga võrreldes tehingute arvu languseks “kõigest” 35…36%.

Nii suur tehingute arvu langus on olnud ootamatu ja see on märkimisväärselt allpool prognoositud korteriomanditehingute taset.

Kuivõrd detsember pikkade pühade tõttu oli kinnisvaraturul arusaadavalt üsna passiivne kuu, siis jääb vaid loota, et jaanuarikuu tulemusi mõjutab alanenud euribor ning et tehignute arv siiski vähemalt pisutki tõuseb.

Võrdluseks olgu siin tootud, et näiteks tehingute arvu tipphetkel 2005. aasta novembris tehti Eestis 2915 ja Tallinnas 1389 korteriomanditehingut. See on mitmetes kordades rohkem, kui tänasel päeval.

Hinnalangus endiselt üle 20 protsendi

Illustratsioon

2008. aasta detsembriks oli Eesti korteriomanditehingu keskmine ruutmeetrihind 13 551 krooni. Tallinnas oli vastav näitaja 18 986 krooni. Võrreldes aastataguse ajaga on hinnalanguseks vastavalt 24 ja 22%. Kui aga detsembrikuised hindu võrrelda tipphindadega 2007. aasta aprillis, siis on languseks 30 ja 29%.

Hinnalangus on olnud üsna sirgjooneline ja seetõttu on see hästi järginud ka sirgjoonelist prognoosi. Nii Eesti, kui Tallinna reaalsed tehinguhinnad on vaid paar protsenti või mõnisada krooni prognoositust allpool. Siiski peab väitma, et prognoos on siingi reaalsusest optimistlikum olnud.

Kokkuvõtteks

Illustratsioon

Kokkuvõtet tehes võib tõdeda, et korteriomandite hinnad on liikunud üsnagi täpselt mööda etteantud rada. Langus on olnud aeglane, kuid kindel ja paistab, et hindade stabiliseerumisega läheb veel aega.

Seevastu korteriomanditehingute arv on pakkunud ebameeldiva üllatuse, mis avaldus suure languse näol novembris 2008. Tahaks väga loota, et see langus oli tingitud eluasemelaenude marginaalide äkilisest tõstmisest oktoobris 2008, kus novembriks taas olukord normaliseerus.

Prognoositud ajaperioodi lõpp on lähedal. Hinnaprognoosi osas ei ole tarvidust korrektuure teha. Tehingute arvu osas siiski on vaatamata pikale otsimisele raske leida põhjust, miks tehingute arv kasvama peaks hakkama.

Tehingute arvu kasvule kaasaaitavaks teguriks võiks olla langev euribor, kuid esmalt oleks vaja muuta kinnisvaraostjate meelestatust üdini negatiivsest pisutki positiivsuse suunas.

Korteriomanditehingute arv ja prognoos

Korteriomanditehingute arv ja prognoos

Korteriomanditehingute m2 hind ja prognoos

Korteriomanditehingute m2 hind ja prognoos

Vaata ka eelmisi kokkuvõtteid

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine