Kui ma oleksin kihla vedanud… (3. osa)

Illustratsioon

Märtsi keskpaigas jäi mul teise poole passiivsuse tõttu sõlmimata väljapakutud kihlvedu kinnisvaraturu prognoosi osas. Prognoosisin, et korteriomandite keskmine ruutmeetrihind langeb aastaga Eestis ja Tallinnas 20% ning tehingute arv väheneb 15%.

Asja lihtsustamiseks sai tehtud lineaarne prognoos – hindade ja tehingute sirgjooneline langemine prognoositud tasemele. Ilmselgelt on reaalne elu keerukam, kus tõusudele järgnevad langused. Oluline on, et ennustatud sai üldis turu liikumise suunda, mitte igakuist vastavat näitajat.

Nüüd on tegemist teise kokkuvõttega, kus on vaatluse all, kuidas vahepealsel ajal korteriomanditehingute arv ning keskmine hind on muutunud.

Tehingute arv ületab ennustatut

Illustratsioon

Kokku tehti aprillis Tallinnas 733 ja Eestis kokku 1645 korteriomanditehingut. Nii Tallinna kui kogu Eesti korteriomanditehingute arv ületab märkimisväärselt ennustatut. Siin on osalt kindlasti tegemist sesoonse kõikumisega – kevadeti tehakse isegi halbadel aegadel rohkem kinnisvaratehinguid kui talvel.

Korteriomanditehingute arv langes prognoositust vähem (vt juuresolevaid graafikuid). Sellegi poolest oli tegemist märkimisväärse langusega. Tallinnas vähenes korteriomanditehingute arv võrreldes aastataguse ajaga 31, kogu Eestis 28 protsenti.

Hinnaprognoos on täpsem

Keskmine korteriomandi ruutmeetrihind Tallinnas oli 2008. aasta aprillis 22 793 ja Eestis 16 733 krooni.

Korteriomanditehingute keskmine hind Tallinnas on prognoosile üsna lähedal. Kogu Eesti keskmine korteriomandi ruutmeetrihind on aga prognoositust vähem langenud.

Siingi on tegemist olukorraga, kus võrreldes aastataguse ajaga on hinnatase langenud. Nii langesid Tallinna korteriomanditehingute keskmised hinnad aastaga 15 nig Eestis 13 protsenti.

Lõpetuseks

Illustratsioon

Tuleb küll teist kuud järjest tunnistada, et minu prognoosid on osutunud liialt süngeteks. Seda vähemalt kahekuulises perspektiivis. Küll aga ei tunne ma veel vajadust ennustatud ümber vaadata – tulemas on suvekuud, mis puhkusteperioodi tõttu võivad kinnisvaraturule üllatusi tuua.

Prognooside ümbervaatamiset ei toeta ka asjaolu, et hinnalangus on kiirenenud. Tallinna korteriomandite keskmine hinnatase langes võrreldes aastataguse ajaga veebruaris 8, märtsis 13 ja aprillis juba 15%.

Samas võib meil olla ka tegemist olukorraga, kus hinnad on jõudnud juba sellisele tasemele, kus korterid muutuvad ostjatele atraktiivseks ning sellest on tingitud olnud aprillikuine tehingute arvu kasv võrreldes märtsiga (ja väiksem langus võrreldes aastataguse ajaga). Seda, aga kas tegemist oli turu põhjaga saame teada alles aasta pärast.

Korteriomanditehingute arv ja prognoos

Korteriomanditehingute m2 hind ja prognoos

Vaata ka

Kui ma oleksin kihla vedanud… (1. osa)

Kui ma oleksin kihla vedanud… (2. osa)

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine